Január 1-jétől Írország tölti be az EU soros elnöki pozícióját. Kevin Dowling kiemelte, hogy az elnökségi program kulcsterületei a stabilitás, a növekedés, valamint a foglalkoztatottság, és ezek a célok szorosan összefüggnek. Ha például magas a munkanélküliség, az olyan társadalmi probléma, amelynek megoldása nélkül a gazdaság stabilitása sem biztosítható hosszú távon - mutatott rá.

A stabilitással kapcsolatban kiemelte, a gazdasági és monetáris unió megerősítése már elkezdődött, ezt a munkát kell folytatni a hatékony válságkezelésért. Már eddig is fontos lépéseket tettek egyebek mellett a hatos csomag elfogadásával és az európai szemeszter elindításával, és ez a jó út, ezen kell maradni - hangoztatta. A bankunió megteremtését is nagyon fontosnak nevezte, hiszen - mint mondta - ez is elengedhetetlen a stabilitáshoz.

A növekedés ösztönzéséhez meglátása szerint lényeges, hogy a piac visszanyerje a bizalmát Európa iránt. Támogatni kell az európai befektetéseket is - közölte. Kifejtette: az EU a legnagyobb kereskedelmi tömörülés a világon, ezért növelni kell szerepét a világgazdaságban. A kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése az Egyesült Államokkal különösen fontos, a szabadkereskedelmi megállapodás megkötése hatalmas előrelépés lenne. Hozzáfűzte, hogy az Egyesült Államok nagyon jelentős kereskedelmi partnere Európának, és az együttműködés szorosabbra fűzésében érdemi haladást érhetnek el a következő hónapokban.

A foglalkoztatottsági helyzetet illetően hangsúlyozta, hogy 26 millió munkanélküli van Európában, és sok tagállamban különösen aggasztó a helyzet. Rövid távon a fiatalok magas munkanélküliségére kell megoldást találni - mondta.

A nagykövet előadásában kitért az EU bővítésére is. Emlékeztetett arra, hogy az EU decemberben azért kapott Nobel-békedíjat, mert hozzájárul a béke és a stabilitás megteremtéséhez Európában. A nyugat-balkáni országokban az EU-val fenntartott kapcsolatok ösztönzik a reformokat, ezért az integrációnak nagyon kedvező hatása lehet ezekben az országokban - tette hozzá.

A diplomata azt mondta, Írország álláspontja szerint a bővítés mindenkinek jó, és nem kell választani az integráció bővítése és mélyítése között. Természetesen elengedhetetlen, hogy a csatlakozni vágyó országok is eredményeket tudjanak felmutatni - jegyezte meg.

A következő többéves (2014-2020) költségvetési kerettel kapcsolatban kiemelte, a tagállamok februárban foglalkoznak a kérdéssel, és Írország soros elnökként mindent megtesz azért, hogy kompromisszumot találjanak. A nagykövet kijelentette, a kohéziós források és a közös agrárpolitika a növekedés motorjait jelentik, a polgárok közvetlenül érzik ezen támogatások előnyeit. Olyan konszenzusra van szükség, amely a növekedést ösztönzi - mutatott rá Kevin Dowling.

Írország az év elején vette át a soros elnöki feladatokat Ciprustól. Írország az ír-litván-görög elnökségi trió tagja, 1973-as uniós csatlakozása óta hetedik alkalommal látja el az elnökségi feladatkört.