A nemzetközi hitelminősítő szerint jóllehet a cég központi forgatókönyve változatlanul az, hogy az euróövezetet további széleskörű nem fizetővé válás nélkül fenn lehet tartani, azonban ez a "pozitív" forgatókönyv is "rendkívül negatív" adósosztályzati kihatásokkal jár a köztes időszakban. A Moody's szerint fennáll az a veszély, hogy csak újabb sokkok sorozatának eredményeként jön létre a kellő politikai lendület egy olyan terv életbe léptetésére, amely hatékony megoldást kínál euróövezeti adósságválságra. Eközben azonban még több tagország elveszítheti hosszabb időre hozzáférését a piaci finanszírozáshoz, és így támogatási programokra szorulhat.

"Nagyon valószínű", hogy ebben az esetben az érintett országok adósosztályzata átkerül a befektetési ajánlású kategóriából a spekulatív sávba - áll a Moody's hétfői londoni elemzésében. A hitelminősítő szerint az euróövezeti szuverén és bankválság mindegyik EU-tagállam adósmegítélését fenyegeti.

A cég szerint az euróövezet egésze "óriási gazdasági és pénzügyi erőt" képvisel, ám az intézményi rendszer gyengeségei továbbra is hátráltatják a megoldást, és nyomást gyakorolnak az adóskockázati besorolásokra. A hitelminősítő szerint az euróövezet "útkereszteződéshez" közeledik: egyaránt elindulhat a szorosabb integráció vagy a még nagyobb mértékű "szétforgácsolódás" felé.

A negatív forgatókönyv megvalósulásának lehetséges végkimenetelei a Moody's londoni elemzése szerint két, nagy vonalakban körülírható kategóriába esnek.

A cég szerint egyrészt "már nem elhanyagolható" az euróövezetben bekövetkező többszörös nem teljesítővé válás valószínűsége. A Moody's véleménye az, hogy minél tovább tart a likviditási válság, annál gyorsabban növekszik a valutaunión belüli törlesztésképtelenné válások esélye.

Az elemzés szerint másrészt a sorozatos törlesztési leállások jelentősen növelnék annak a valószínűségét is, hogy "egy vagy több" tagállam nem csupán törlesztéseivel kerül hátralékba, de az euróövezetből is távozik.