Oroszország hónapok óta azzal fenyeget, hogy betiltja az ukrán élelmiszerimportot, ha nem vezetnek sikerre a három fél - az Európai Unió, Moszkva és Kijev - között folyó tárgyalások a szabadkereskedelmi megállapodás megvalósításáról. Még hétfőn is tartottak miniszteri szintű egyeztetést Brüsszelben, de nem született kompromisszum, a felek nem jutottak dűlőre a vitás kérdésekben - közölte Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter.

Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök pár órával korábban, a helyetteseivel hétfőn tartott tanácskozáson bejelentette, hogy aláírta az ukrán élelmiszerimportot betiltó rendeletet. Oroszország korábban az ukrán bevitel korlátozására vonatkozó terveit úgy indokolta, hogy "félti piacát az Ukrajnán keresztül a Nyugatról beáramló ellenőrizetlen származású és minőségű termékektől".

Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt héten írt alá rendeletet, amellyel kizárták Ukrajnát a volt szovjet köztársaságokat tömörítő szabadkereskedelmi övezetből. Ez azt jelenti, hogy január 1-jétől az Ukrajna területéről érkező áruk vámkötelesek lesznek. Putyin tagadta, hogy ez a döntés bármiféle szankció lenne.

Petro Porosenko ukrán elnök elismerte, kárt okoz az ukrán gazdaságnak, hogy Moszkva felfüggeszti a preferenciális vámtarifákat. Készek vagyunk megfizetni szabadságunk és európai választásunk árát" - mondta az elnök.

Oroszország és Ukrajna példátlan válságba sodródott, miután 2014 elején a Nyugat-barát erők elűzték az oroszpárti Viktor Janukovics ukrán elnököt és átvették a hatalmat. Moszkva bekebelezte a Krím félszigetet, majd fegyveres konfliktus alakult ki Ukrajna területén oroszbarát szeparatisták lázadása nyomán.