Mozgalmasnak ígérkezik az energetikai szektor jövő éve, a területre 2012-ben többek között a nyersanyagárak gyakori ingadozása, a nanotechnológia területén bekövetkező áttörések és az olajkitermelésben alkalmazott új technológiák terjedése lesz jellemző − derül ki a Deloitte Energy & Resources Predictions 2012 című előrejelzéséből.
A jelentés szerint a ritkaföldfémek ára magas marad, de sűrűn ingadozik majd, emellett fontos tényezőnek nevezi a kalózkodás XXI. századi újraértelmezését, amelyben többek között az olajkonténerek váltak a főszereplőkké. Jövőre folytatódik az integrált nemzetközi olajvállalatok szétválása, mivel bár egyes cégeknél a méret megőrzése lehet a siker kulcsa, más, a válságot jobban megszenvedő cégek hatékonyabban működhetnek önállóan. Becslések szerint a nanotermékek globális piaca a következő 10-15 évben ezermilliárd dollárra növekedhet, egy ilyen méretű piac pedig komoly hatással lesz az energetikára is. A tetőre szerelhető napelemes panelek például éveken belül elavulttá válhatnak, helyüket a jövőben egy, a tetőre fújható, festékszerű anyag veheti át.
A Deloitte szerint az energetikai cégek életében a következő fordulópont a vizekre vetített ökológiai lábnyom lesz, illetve az olaj- és földgázvállalatok szempontjából egyre hangsúlyosabá válnak a geopolitikai kockázatok. A kőolajkihozatalt növelő eljárásokat a jövőben napenergia felhasználásával tehetik hatékonyabbá a vállalatok, az ehhez szükséges üvegházak létrehozásának, illetve a kitermelésben a földgázt helyettesítő gőz előállításának várhatóan alacsony költségei forradalmasíthatják a kitermelés hatékonyságát.