Koboljev úgy fogalmazott, hogy nem kaptak magyarázatot a gázszállítások leállítására a magyar rendszerüzemeltetőtől, s annak valódi okát sem ismerik, mindössze annyit tudnak, hogy Magyarország néhány nappal azt követően zárta el a csapot, hogy magas rangú orosz tisztviselők Budapestre látogattak.
"Lehet, hogy ez csak véletlen egybeesés. Nem tudom" - tette hozzá az elnök-vezérigazgató. Koboljev elmondása szerint a szlovákok teljes mértékben készen állnak, hogy megkezdjék a gázszállítást Magyarországra, a magyar oldalon viszont még teszteket végeznek. Ezek a Naftohaz szerint szeptember eleje óta zajlanak, miközben az Ukrajnát Szlovákiával összekötő interkonnektor beüzemelése és kereskedelmi forgalomba helyezése között mindössze két hét telt el, és a vezeték addig is teljes terheléssel működött.
"Ha a magyar kormány annyira aggódik, hogy több gázra van szüksége a földalatti tározókban, akkor az interkonnektor erre nagyon jó megoldás lehet" - hangoztatta a Naftohaz vezetője. Ha valóban a gáztározók feltöltése a cél, miért nem üzemelték be a szlovákiai interkonnektort? - tette fel a kérdést Koboljev. Hozzátette, tudomásuk szerint - miután Szlovákiától is vásárolnak gázt - a Szlovákián keresztül érkező gáz ára sokkal kedvezőbb is annál, mint amennyit Magyarország jelenleg a Gazpromnak fizet. Koboljev tudatta azt is, ígéretet kaptak arra, hogy Magyarország hamarosan újraindítja a gázszállításokat.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter erre reagálva leszögezte, nem tud arról, hogy a szlovák-magyar interkonnektor átadása késne. Úgy fogalmazott, hogy amint a létesítmény kereskedelmi forgalomba áll, Magyarországnak ismét lehetősége nyílik, hogy ne csak orosz forrásból származó földgázt szállítson Ukrajnának. A miniszter emlékeztetett, hogy korábban Magyarország szállította a legtöbb földgázt Ukrajnának, ám a kormánynak a magyar tározók feltöltésére is ügyelnie kell.
"Természetesen szolidárisak vagyunk Ukrajnával, segítünk, ahogy tudunk, de nekünk az is felelősségünk, hogy a magyar emberekkel és a magyar gazdasággal foglalkozzunk" - hangoztatta Szijjártó.
A politikus hangsúlyozta, addig nem lehet teljeskörű energiabiztonságról beszélni Kelet-Közép-Európában, míg nincs észak-déli irányú összeköttetés a tagállamok között. Felidézte, hogy Magyarország ezen a téren megtette a magáét, Szlovákia és Horvátország felé is megépítette az interkonnektort.