Az eurózóna gazdasága fokozatosan magához tér, 2014-ben az éves átlagos növekedés épphogy csak 1 százalék alatt lehet, míg az USA gazdasága 2,7 százalékkal bővülhet jövőre - vélik a PwC makrogazdasági elemzői. A fejlett gazdaságokban azonban a javuló kép ellenére a globális gazdaság mindössze 3 százalékkal növekedhet 2014-ben, amelynek oka a PwC elemzői szerint az, hogy olyan feltörekvő gazdaságok, mint Indonézia, Törökország, Dél-Afrika és Brazília a fejlett világ felé történő tőkekiáramlással szembesült.
Emellett azonban a fejlett gazdaságok esetében is vannak kockázatok: az eurózóna még mindig csak az elején jár a bankrendszerének kialakításában, az USA pedig épp az adósságplafonnal kapcsolatos politikai huzavona fogságában vergődik. A fejlett piacokra vonatkozó javított növekedési kilátások a hosszú távú kamatokat emelik, amelynek következtében globálisan drágulhatnak a finanszírozási költségek.
A fő munkahelyteremtők a feltörekvő piacok
A fejlett gazdaságok munkaerőpiacai továbbra is gyengélkedni fognak - vélik a PwC szakemberei, ám elemzésükből az is kiderül, hogy a válságnak a fejlett világban óriási humán költsége volt: főleg 2008 második negyedévétől kezdve a fejlett világban 7 millió munkahely tűnt el. Az USA, Japán és az eurózóna periféria országai összesen több mint 9 millió munkahelyet vesztettek el - a spanyol veszteség még a világ legnagyobb gazdaságáét, az USA-ét is meghaladta - mutat rá az elemzés.
Ezzel szemben viszont Németország, Ausztria, Kanada és az Egyesült Királyság ezt a trendet megtörve mintegy 3,5 millió munkahelyet teremtettek 2008 második negyedévétől kezdve. A fejlett gazdaságban magas szinten beragadt a munkanélküliség, már több mint négy éve az átlagos ráta 8 százalék felett van.
A globális képet nézve viszont kedvezőbbnek tűnik a kép: a világon összesen 37 millió munkahely jött létre ebben az időszakban - ennek harmada az utóbbi 12 hónapban keletkezett, amely a PwC elemzői szerint - összhangban a szeptemberi elemzésükben közölt prognózissal - egybeesik az USA és más fejlett gazdaságok által vezetett globális gazdasági aktivitás növekedésével.
A PwC ugyanakkor arra is rávilágít, hogy minden fejlett világban elveszett munkahely helyett hat új munkahely jött létre a feltörekvő világban, ami 2008 második negyedévétől számítva összesen mintegy 44 millió nettó új munkahelyet jelent. A munkahelyteremtésben az élen Kína, Indonézia és Mexikó található, amely visszatükrözi ezen piacok dinamizmusát is - jegyzik meg az elemzők. A munkanélküliségi ráta ezekben a gazdaságokban átlagosan 5 százalék köröl mozog. Ráadásul a feltörekvő gazdaságokban egyre nő az alkalmazottak száma - mutat rá az elemzés. Példaként Törökországot említik, ahol már több munkahely van, mint Olaszországban és ezzel a 2008-as 13. helyről a 11. legnagyobb foglalkoztatóvá lépett elő.
Törékeny helyzetben az amerikai vállalatok
A döntéshozók és vállalatok egyaránt igazodnak ehhez az új helyzethez. Pozitívum, hogy a fejlett gazdaságokban megfigyelhető szabad kapacitás lehetővé tette, hogy az USA és más jegybankok számára, hogy óriási mennyiségű likviditást pumpáljanak a piacokra, miközben az inflációt is képesek voltak ésszerű keretek között tartani. A negatívum viszont, hogy a tartósan munka nélkül maradtak szakmatudása erodálódik, ami különösen igaz az amerikai munkavállalókra. A PwC elemzése arra mutat rá, hogy 2012-ben az OECD országokban átlagosan 10 hónapba tellett egy új munkahely megtalálása, ami jelentősen meghaladja a hét hónapos történelmi átlagot.
Ebből a szempontból a PwC szerint az USA a legtörékenyebb gazdaság: míg az 1990-es években az átlagos munkanélküliségi idő 2,8 hónap volt, ez 2012-ben több mint háromszorosára nőtt. Ez azt is jelenti, hogy az amerikai vállalatoknak emiatt több forrást kell fordítaniuk az újonnan felvett munkaerő képzésére, ami a főleg a rövid távon a jövedelmezőségükre is hatással lehet, és ez különösen igaz a munkaintenzív ágazatokban tevékenykedő cégekre.