Ha valaki az ellenzéki brit Munkáspárt kongresszusán részt vevő küldöttek üdvrivalgásán mérte volna le a parlament ülésezésének elhalasztását jogtalannak minősítő bírósági döntés hatását, az azt gondolhatta volna, hogy Boris Johnson miniszterelnököt kisvártatva a londoni Tower tömlöcébe vetik a királynő porkolábjai. A szokatlanul hosszú, öthetes halasztást ugyanis a kormányfő kérésére rendelte el az államfő, aki most úgy érezheti, hogy megvezették. Ezzel a képpel érzékeltette Robert Shrimsley a Legfelsőbb Bíróság döntését, amely szerint súlyosan veszélyezteti a demokráciát a törvényhozás szokatlanul hosszú időre szóló kiiktatása, s ezért hatálytalan.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a bírói döntésnek óriási a jelentősége a brit alkotmányosság, ezen belül a végrehajtó hatalom korlátozása szempontjából. A bíróság határozottan visszaszorította a hatalmán túlterjeszkedő kormányt, és korlátozta a jövő kabinetjeinek kísérleteit is a törvényhozás megkerülésére. Emellett megalázó helyzetbe hozta Johnsont, kimondva, hogy a hosszú szünetet indokolva hazudott, amikor azt állította, hogy csak hosszabb időre van szüksége a brexit utáni kormányzását megalapozó kormányprogramja elkészítéséhez. Valójában nem akart meccselni a törvényhozással a brexittel kapcsolatos teendőkről, ezért le akarta küldeni a képviselőket a pályáról.
Kisebb hatás
A gigantikus jogi következményekkel szemben a döntés közvetlen politikai hatásai jóval szerényebbek. A parlament rövid szeptemberi ülésezése alatt elfogadta azt a törvényt, amely kötelezi a miniszterelnököt, hogy kérje az EU-tól az október végi brexithatáridő január végére tolását, ha október 19-éig nem siker megállapodnia egy válási egyezségről. A képviselők nyilván megtalálják a módját, hogy üssenek még egyet-kettőt a kormányfőn, kérdéseket kaphat például a Jennifer Arcuri vállalkozóhoz fűződő kapcsolata mélységéről annak tükrében, hogy londoni polgármestersége idején a város üzletelt az asszonnyal.
A döntés másnapján újra összeül a parlament, ami nyilvánvalóan kínos a miniszterelnöknek, és még nagyobb gondot okozhat neki, hogy egy ekkora blamázs, a demokrácia semmibe vétele oly annyira ráéghet, hogy az már elérheti a politikai iránt kevésbé érdeklődő választók ingerküszöbét is. Pártja számon fogja rajta kérni, hogy kirúgta azt a 21 képviselőt, akik a parlamenti ülésezés szünetelése miatt kénytelenek voltak lóhalálában állást foglalni a brexit halasztásával kapcsolatos törvényről a kormánnyal szemben.
Hat nem
És persze meg fogják kérdőjelezni a kormányfő nagy tudású tanácsadóinak bölcsességét, élükön Dominic Cummings kommunikációs guru főtanácsadóéval, akinek eltávolítását a döntés után néhány órával követelni kezdték. Ettől persze még a Cummings által kitalált mese, miszerint a brexit ügyében a brit kilépést akaró nép áll szemben az ezt elszabotáló parlamenttel, még nem változik. Aki hitt Johnsonban, az nem inog meg, aki a pokolba kívánta, az csak igazolva látja az álláspontját.
A miniszterelnök persze nem örül annak, hogy összeül a parlament, ahol eddig teljesítménye igen látványos: hat szavazásból hatot vesztett. A kérdés az, hogy a törvényhozás mire fogja használni a plusz időt, amit a bírósági döntésnek köszönhetően kapott. Egy dolog látszik sziklaszilárdnak: a brexit október 31-én éjfélkor lejáró határideje előtti visszaszámlálás egyelőre zavartalanul folytatódik.
Hozza haza a hátsóját, de rögtön!
Gina Miller jogász, az egyik felperes, akinek kereste nyomán a Legfelsőbb Bíróság meg nem történtnek minősítette a parlamenti ülésezés hosszú szünetelteltetését, sokkolónak tartja a kormány és a miniszterelnök reakcióját, miszerint a legnagyobb tisztelettel nem értenek egyet az ország 11 legnagyobb tekintélyű bírójának egyhangú döntésével. Megdöbbentő, hogy úgy gondolhatják ezzel elintézhetik ezt az ügyet.A miniszterelnök lemondását vártja el az új helyzetben Nicola Sturgeon Skócia, illetve Mark Drakeford Wales első minisztere. Indoklásuk szerint brit kormány feje hitelét vesztette, és a tisztesség úgy kívánja, hogy önként felálljon a székéből. Jeremy Corbyn, a Munkáspárt elnöke a bírósági döntésre adott első reakciójában azt mondta: szerinte a miniszterelnöknek át kellene gondolnia a távozását a posztjáról (ezzel ő lenne a brit történelem legrövidebb ideig regnáló kormányfője). Konzervatív parlamenti képviselők azonban úgy vélik, hogy párjuknak a nyári elnökválasztás után nem hiányzik egy újabb vezetési válság.
A parlament napirendjén szerdán nem szerepel a miniszterelnök kérdezése és nem egyértelmű, hogy benyújtanak-e ellene bizalmatlansági indítványt. Az utóbbit a Skót Nemzeti Párt akarja, de a Munkáspárt nem feltétlenül lehet biztos benne, hogy meglenne hozzá a többség. Az Evening Standard bulvárlap délutáni címlapja nyers egyszerűséggel fogalmazza meg, mit várnak a New Yorkban tartózkodó Johnsontól: "Hozza haza a hátsóját, de azonnal".