Százharminc éves brassói sörmárkát támasztott fel három fiatal erdélyi vállalkozó, Tóth Edömér, Tóth Lóránd és Vlad Lupu - szemlézi a Ziarul Financiar hírét a Maszol. A Czell sört 1893-ban kezdte el gyártani a Czell Frigyes és fiai vállalatcsoport az időközben Brassóba beolvadt Derestyén.
A sörfőzdében 40-en dolgoztak, a termelési kapacitása évi 14 ezer hektoliter volt. 1922-re a termelési kapacitást 40 ezer, 1941-re pedig 109 ezer hektoliterre növelték.
A gazdag brassói szász család tulajdonában levő vállalat a két világháború között már Csíkszeredában, Kolozsváron és Bukarestben is működtetett sörgyárakat, melyeket a 40-es évek végén államosítottak. A brassói Czell-gyár Aurora néven működött tovább. A rendszerváltás után privatizálták, 1995-ben az akkor dél-afrikai tulajdonban levő Ursus Breweries vásárolta meg, jelenleg is működik.
A nagy ötlet
A Czell sör újjáélesztésének ötlete Tóth Lórándtól származott, akinek sikerült rábukkannia az eredeti receptre. Kezdetben házi körülmények között próbálkozott az ital előállításával, mely sikeresnek bizonyult. Tavaly már ipari körülmények között folytak az előkészületek, idén márciusban pedig, miután levédették a márkát, elkezdődött a termelés.
A Czell sört jelenleg bérfőzés formájában állítja elő egy Brassó közelében található gyár, hogy pontosan melyik, az üzleti titoknak minősül. Jelenleg lager típusú világos sört gyártanak, a közeljövőben azonban egy porterrel és egy IPA-val fogják bővíteni a palettát, utóbbit Transilvania Pale Ale néven forgalmazzák majd.