Az USA kereskedelmi minisztériuma két olajkiviteli engedélyt adott ki az év eleje óta Nagy-Britanniába, további kettőt Olaszországba, egy németországi exportkérelem pedig elbírálásra vár az ipari biztonsági hivatalnál (BIS) - tudta meg a Reuters az információs szabadságról rendelkező törvény alapján benyújtott kérdése alapján. A BIS feladata a kérelmek felülvizsgálata az olajexportot majdnem teljesen betiltó jogszabály 1975-ös elfogadása óta.

A ritka kivételek között legtöbbször kanadati eladásokhoz járulnak hozzá, illetve az USA-ba bevitt olaj reexportját engedélyezik. Nagy-Britanniába például legalább 2000 óta nem érkezett amerikai olaj és egyetlen európai ország sem vásárolhatott a tengerentúlról származó fekete aranyat 2008 óta - derül ki a BIS adataiból. A hivatal 120 esetben adta áldását az exportra 2013 januárja óta, a kivitel közel 90 százaléka Kanadába irányult.

A két brit üzlet együttes értéke 1,8 milliárd dollár, az olaszoké 3,12 milliárd, a német kérelem egy 2,6 milliárdos szállításra szól. Az nem világos, hogy a BIS milyen címen tesz kivételt a tilalom alól az európai ügyletek esetében. Az egyik ilyen jogcím szerint kivihető az USA-ból az a termék, amelyet nem lehet összekeverni a hazai forrásból származó olajjal. Egy további szabály szerint lehetőség van drágább, jobb minőségű nyersolajjal vagy feldolgozott termékkel kicserélni a rosszabb minőségű olajat.

Csordogálhat

Akármi is áll az ügy hátterében, minden bizonnyal hozzájárul az exporttilalom feloldásáról indult politikai vitához. A támogatók szerint annyira felfutott az amerikai olajpala megcsapolása, hogy a hazai finomítók előbb-utóbb képtelenek lesznek feldolgozni az ebből származó nyersanyagot.

Az ellenzők - főként a finomítókkal a hátterükben - úgy vélik: hiba kivinni az országból az olcsó, jó minőségű hazai terméket, amelynek feldolgozása növelheti a finomítók árrését. Éppen az utóbbi ok miatt viszont az Atlanti-óceán közelében lévő európai finomítók kifejezetten örülnének, ha amerikai olajat vásárolhatnának.

Várakozások szerint az Obama-adminisztráció kinyit egy keskeny ajtót, azaz lehetővé teszi a vállalatoknak az olajkivitelt, de csak a meglévő törvényben foglalt feltételek alapján. Más szóval utat nyitnak a kivételek alkalmazása előtt. Ugyanakkor halogatni fogják a döntést az exporttilalom teljes feloldásáról. Így lassan megindulhat az amerikai olaj Európába, ami hozzájárulhat a kínálat növeléséhez, és ezzel közvetve az árak csökkenéséhez.