A mesterséges intelligenciával (artificial intelligence - ai) foglalkozó több tucat tudományos kutató, vállalkozó és befektető nyílt levélben hívta fel a figyelmet az ai fejlődésében rejlő súlyos gazdasági és szociális kockázatokra - jelentette a Financial Times. A felhívás kiegészül egy tanulmánnyal, amelyet az Élet Jövője Intézet (Future of Live Institute, FLI) munkatársai készítettek el.

Ez összegzi a mesterséges intelligencia felhasználásában eredő óriási lehetőségeket és előnyöket, felhívva ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a szakértők egyre nagyobb aggodalommal figyelik ennek a technológiának a fejlődését. Arról van szó, hogy jelenleg nem tudjuk átlátni, milyen hatással lehet a munkahelyek betöltésére vagy tágabban az emberi faj hosszú távú fennmaradására annak, hogy olyan gépek jelennek meg a színen, amelyek képességei meghaladják alkotóik képességeit.

A csapat

Az FLI-t tavaly hozták létre olyan önkéntesek, akik látják a mesterséges intelligencia veszélyeit. Az alapítók között van Jaan Tallinn, a Skype internetes telefonálási rendszer egyik kitalálója. A szervezet tudományos tanácsadó testületében ül Elon Musk, a Tesla villanyautók atyja, a SpaceX űrkutatási cég és további számos vállalkozás irányítója, Stephen Hawking elméleti fizikus, akinek ismertsége, népszerűsége Albert Einstenéhez mérhető és Morgan Freeman fekete bőrű Oscar-díjas filmszínész, a legnépszerűbb Robin Hood-film szerecsen harcosa, aki elkíséri a főhőst Angliába.

Musk nem kevesebbet állít, mint hogy az ellenőrzés alól kiszabaduló mesterséges intelligencia nagyobb veszélyt jelent az emberiség számára, mint az atomháború kitörése. Ennek ellenére a nyílt levél célja nem a riogatás, hanem az ai-ben rejlő pozitív és negatív lehetőségek gondos mérlegre tétele.

A probléma

Az aláírók szerint mindenki egyetért abban, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások rohamosan haladnak előre. A kutatási eredmények, illetve az ezekre alapuló termékek és szolgáltatások egyre nagyobb hatással lesznek a társadalmakra. Az ai óriási lehetőségeket rejt magában, amit a szakértők azzal támasztanak alá, hogy felhívják a figyelmet az emberi fejlődés alapvető mozgatórugójára.

Minden, amit a civilizáció nyújtani tud, az emberi értelem terméke, ezért nem tudjuk megjósolni, hova vezethet, ha ez az intelligencia az ai kínálta eszközök segítségével megsokszorzódik - figyelmeztetnek. Még a betegségek és a szegénység teljes leküzdése sem zárható ki. Ezzel egyidejűleg azonban nem szabad megfeledkezni a mellékhatásokról. Miközben például jelentős kutatások folynak annak érdekében, hogy kihasználjuk a mesterséges intelligenciát a gazdaságban, kevesebb figyelem jut arra, milyen hatással lehet munkanélküliségre, hogyan növelheti a társadalmi egyenlőtlenségeket.

A feladat

Az ai mai felhasználási területei közé tartoznak egyebek mellett a beszéd- és képfelismerő rendszerek, illetve a gyorsan fejlődő automata, önmagukat vezető autók. Egyes becslések szerint a kaliforniai Szilícium-völgyben jelenleg 150 startup vállalkozás foglalkozik a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekkel. A tőke ömlik ezekbe a projektekbe.

A kisebb és nagyobb vállalatok óriási hasznot remélnek attól, hogy olyan számítógépeket hozzanak létre, amelyek képesek önmaguk gondolkodni. Az FLI ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy itt az ideje nagyobb figyelmet fordítani egy ilyen áttörés jogi, gazdasági, informatikai biztonsági stb. következményeire. A feladat sokkal nehezebb, mint amilyennek egyszerű megfogalmazása alapján látszik. Úgy kell kihasználni a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket, hogy eközben ne szenvedjük el potenciális romboló hatásait.