Az Európai Unió tavaly több villamos energiát termelt a napelemekből, mint szénerőművek segítségével. 2024-ben a napelemek az EU villamos energiájának 11 százalékát adták, míg a széntüzelésű erőművek „csak” 10 százalékot. A földgáz szerepe pedig már az ötödik egymást követő évben csökkent, és a villamosenergia-mix 16 százalékát fedezte – derül ki az Ember (korábbi nevén Sandbag) kutatóintézet adataiból.
A szén a legrégebbi módja a villamosenergia-termelésnek, de egyben a legszennyezőbb is
– húzta alá Beatrice Petrovich, a jelentés egyik szerzője. Az energiafogyasztást vizsgáló agytröszt munkatársa kiemelte, hogy Európa iparosodásának ugyan a szén volt a motorja, de ez minden más energiaforrásnál nagyobb mértékben járult hozzá a Glóbusz felmelegedéséhez. Az uniós szén felhasználása 2007-ben érte el a csúcspontját, az azóta eltelt években pedig a felére csökkent. Mindeközben a tiszta villamosenergia-források fellendülést mutatnak, a Guardian által ismertetett jelentés szerint a napenergia részaránya nőtt a leggyorsabban az unió energiamixében:
- 2024-re a szél- és napenergia aránya az EU villamosenergia-termelésében 29 százalékára nőtt,
- míg a vízenergia és az atomenergia a 2022-es mélypont után tovább emelkedett.
A Napból származó energia térnyerését elsősorban a rekordmennyiségű új paneleknek tulajdonítja a kutatóintézet elemzése, tekintve, hogy tavaly kevesebbet sütött a nap Európában, mint 2023-ban.
Jön a napelem-kánaán, 21 ezren kapnak támogatást
300 ezer fölé növeli a kisebb napelemes rendszerek számát a Napenergia Plusz Programmal az Energiaügyi Minisztérium. A kormány többféle pályázaton összesen 260 milliárd forinttal támogatja a családok és vállalkozások kapcsolódó fejlesztéseit. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Kiderült, mennyit visz haza ma egy átlag magyar

Hatalmas gáz- és olajmezőre bukkantak a tengeren

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Szakadék felé tolja legfontosabb szövetségesét Trump

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Rémesen indul a hét: összeomlott a japán tőzsde

Jó hírt kaptak a németek: nem kell majd a pénztárcájuk mélyére nézniük
