A költségvetés hiányát az idei és a tavalyi évhez hasonlóan a bruttó hazai termék 2,2 százalékában szabták meg 2020-ra. A strukturális hiány a GDP 0,1 százalékával emelkedne, jóllehet júliusban az akkor regnáló olasz kormány még 0,6 százalékos csökkentést vállalt.
A kormány most továbbítja a tervezetet Brüsszelbe, de az erősen kérdéses, hogy az Európai Bizottság szűrőjén átmegy-e a változatlan hiánycélt előirányzó javaslat.
Az olasz parlamentnek október 20-áig kell benyújtani a költségvetési törvényjavaslatot, amelyet a szenátusnak és a képviselőháznak az év végéig kell elfogadnia.
A 2020-as költségvetés sarokszámait már szeptemberben meghatározták, de a szükséges intézkedésekről azóta is vitáztak a kormánypártok, az Öt Csillag Mozgalom és a Demokrata Párt. Bár minden részlet továbbra sem ismeretes, az bizonyos, hogy a kormány csökkenteni akarja a középosztályhoz tartozók jövedelmi adóját, ami 3 milliárd euró kiesést jelent az államkasszának.
Ugyanakkor egy sor intézkedést terveztek, hogy nyakon csípjék az adófizetést elkerülőket. A pénzügyminisztérium becslései szerint évente 109 milliárd euró kiesést okoznak az államnak az adócsalók. A cél az, hogy jövőre legalább 7 milliárd euró plusz adóbevételt hajtsanak be, például a készpénzes fizetés szabályainak szigorításával.
A nagy digitális szolgáltatókra kivetett új adóból évi 600 millió euró bevételt remél a kormány. Az új adónem azokra a vállalatokra vonatkozik, amelyek globális bevétele eléri a legalább évi 750 millió eurót, Olaszországban pedig az 5,5 millió eurót. Ezeknek a vállalatoknak 3 százalékos adót kell fizetniük az Olaszországban végrehajtott internetes tranzakciókra.
A tervezet értelmében elhalasztják a forgalmi adók januárra tervezett emelését, amelyből 23 milliárd euró pluszbevételt vártak. Ennek oka az, hogy a kormány attól tart, recesszióba taszítja a már így is a stagnálás közelébe került gazdaságot a fogyasztást törvényszerűen visszavető adóemelés - írta az MTI.