Ausztriában március végén heves parlamenti vitát váltott ki, hogy az ukrán elnök, Volodimir Zelenszlkij mondhat-e beszédet az osztrák parlamentben. Az ukrán államfő felszólalását az ellenzéki NEOS párt kezdeményezte, azt azonban a szintén ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) az ország semlegességére hivatkozva elutasította.
Hasonló állásponton volt az ugyancsak ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) is, arra utalva, hogy tekintettel kell lenni Ausztria semleges státuszára, valamint "közvetítői szerepére". Sietett azonban leszögezni, hogy Ausztria a leghatározottabban elítéli a Putyin-rezsim Ukrajna elleni háborúját, és nem maradhat semleges az emberi jogok és általánosságban a nemzetközi jog megsértésével szemben - írja az MTI alapján az InfoStart.
Az ukrán elnök az elmúlt hetekben több ország parlamentjében videón keresztül szólt a képviselőkhöz. Felszólalt többek között az amerikai kongresszusban, az Európai Parlamentben, az izraeli kneszetben, továbbá az olasz vagy épp a német parlamentben is. A Bundestagban különösen éles hangú beszédet mondott, több támogatásra és nagyobb szolidaritásra szólítva fel Németországot.
A NEOS párt éppen a szolidaritás kinyilvánításának szükségességére hivatkozva sürgette Zelenszkij felszólalását a bécsi törvényhozásban is.
Wolfgang Sobotka, az osztrák parlament néppárti (ÖVP) elnöke dodonai módon foglalt állást. Az APA osztrák hírügynökségnek nyilatkozva azt hangoztatta: kész felkérni Zelenszkijt arra, hogy a bécsi parlament képviselői előtt is tartson beszédet, ennek előfeltételéül ugyanakkor azt szabta, hogy valamennyi parlamenti frakció egyetértsen ezzel.
Ha megszületik az egyetértés a parlamenti frakciók között, megoldást találunk
A tervezett látogatást Zelenszkij is megerősítette, közölve, hogy telefonon beszélt Nehammerrel. Utalt arra is, hogy megköszönte Ausztriának az eddigi segítséget.