Európa hajszálra volt a katasztrófától az elmúlt hét végi eurózónacsúcs idején - ismerte el az athéni Ekathimerininek nyilatkozva Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. A Görögország és a többi eurótagállam közötti tárgyalások majdnem kudarcba fulladtak - tette hozzá a 17 órán át tartó, végül csak hétfőn reggel lezárult vitáról szóló beszámolójában. Angela Merkel német kancellár és Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök egy részletkérdésről szóló alkudozás során ért el a fáradság veszedelmes szintjére.

Nem tudtak megegyezni abban, hogy mekkora vagyon és milyen módon kerüljön abba a privatizációs alapba, amely egyfajta biztosítékként szolgál a hitelezőknek arra az esetre, ha Athén ismét nem tudná teljesíteni vállalásait a magánosítás terén. (Ez esetben az alapban lévő vagyonelemeket adnák el.) Tusk beszámolója szerint Merkel és Ciprasz reggel hét óra tájban kért szünetet, ám úgy érezte, hogy ha ezt megengedi, akkor mindennek vége.

Majdnem elszakadt a hajszál

Ekkor a felek között már csupán 2,5 milliárd euróról folyt a vita. Ezért a lengyel politikus azt mondta kollégáinak, hogy kész a sajtó elé állni, és azt mondani: Európa azért omlott össze, mert két államának kormányfője nem tudott megállapodni mindössze 2,5 milliárd euró sorsáról. Így aztán mégis befejezték az alkut.

Tusk szerint egyébként az a legfontosabb, hogy a csúcs végül segített Görögországnak. Tárgyaltak a Grexit közép- és hosszú távú következményeiről is, ám arra jutottak, hogy az kaotikus, kiszámíthatatlan folyamatokat indítana el, amelyek súlyos politikai és geopolitikai következményekhez vezetnének. El kellett kerülni a csőd közvetlen következményeit, ám ez csak az első lépés - tette hozzá.

Ötven kormánypárti nemet mondhat

Lényegében ugyanezt mondta Angela Merkel német kancellár a Bundestag előtt tartott beszédében. A német törvényhozás a hét végi megállapodás elfogadásáról dönt, azaz arról, hogy kezdődjenek-e tárgyalások Athénnal a harmadik segélycsomagról. Az ideiglenes Grexithez nem lett volna meg mind a 19 eurótagállam támogatása - mondta a kancellár -, továbbá biztosan káoszhoz vezetett volna.

Ehelyett olyan utat kerestek, amelyet minden tagország végigjárhatónak tart. Ezzel ajánlotta képviselőtársainak a megállapodás támogatását, ám a csütörtökök próbaszavazások alapján konzervatív CDU/CSU frakció körülbelül 50 tagja várhatóan nemmel szavaz a javaslatra. Az ellenzéki felszólalók a várakozásoknak megfelelően bírálták a német kormány túlságosan kemény fellépését az eurócsúcson. Szerintük ezzel az egységes Európa eszméjének érvényesülését veszélyeztették.

Mégis lesz Grexit?

Az új megszorítócsomag ellenére továbbra is igen nagy a kockázata annak, hogy Görögország kénytelen lesz kilépni az eurózónából - mondta a CNBC-nek nyilatkozva Mohamed El-Erian sztár befektető, a német Allizanz biztosító vezető gazdasági tanácsadója. Másként fogalmazva ő még mindig ezt tartja a legvalószínűbb forgatókönyvnek. Rövid távon azonban a hétvégi csúcson elfogadott megállapodás viszonylag sima végrehajtására számít.

Hosszabb távon azonban meglehetősen zűrzavaros időkre készülhetnek a görögök. Ezt vetíti előre, hogy maga a miniszterelnök sem tekinti jónak, sajátjának a programot, ezért a végrehajtás döcögősnek ígérkezik. Emellett az ország finanszírozása vékony jégen jár: nem könnyű újraindítani egy lefagyott gazdaságot és nagyon drága lesz a bankok feltőkésítése.