Az elhúzódó gazdasági gyengeség miatt már látványosan nő a munkanélküliség legnagyobb nyugati partnerünknél, ahol megélhetési válság alakul, mivel a vállalatok – ezres nagyságrendben – további leépítéseket terveznek.
Megírtuk: decemberben gyászos képet mutatott a foglalkoztatás Németországban, a munkanélküliségi ráta ismét emelkedett – nemcsak az előző hónaphoz képest, hanem éves összevetésben is.
Az utóbbi időben szinte naponta kerülnek nyilvánosságra a leépítési tervek és ez csak folytatódik. A szorongás beköltözött a munkahelyekre, különösen az iparban – hívta fel a figyelmet a Német Kereskedelmi és Iparkamara (DIHK).
A szakképzetteket is kénytelenek lesznek elküldeni
Már több mint 2,8 millió embernek nincs munkája a németeknél – az állástalanok száma az év végén 170 ezerrel volt több, mint egy évvel korábban, míg az előző hónaphoz képest 33 ezerrel nőtt a tábor.
Szakértők szerint viszont a 6 százalékos munkanélküliséggel küzdő foglalkoztatás még csak most tart a mélypont felé Németországban.
A leépítések folytatódnak. Sőt, a képzett munkaerő hiánya miatt a cégek eddig visszatartották a szakképzetteket, de egyre kevésbé tarthatók az eddigi struktúrák – jelezte Grimm Veronika közgazdász a Berliner Morgenpostnak.
A szakszervezetek szerint nincs biztonság az országban
A kamara úgy számol, hogy különösen az ipari munkahelyek megszűnése folytatódik, mert egyre több cég látja nehéznek a helyzetet a magas energiaköltségek, a bürokratikus terhek, a tervezési biztonság hiánya és a politikai kétségek nyomása alatt.
Év elején a Német Szakszervezetek Szövetsége (DGB) is vészharangot kongatott: szerintük most már olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek hosszú távon biztosítják a munkahelyeket az országban. Ez alatt például új beruházásokat vagy a villamosenergia-hálózati díjak központi csökkentését értik.
A drasztikus megtakarítási tervek ugyanis már olyan nagyvállalatok alkalmazottait is érintik, mint a BASF, a Thyssenkrupp és a SAP, de például az állami vasúttársaság, a Deutsche Bahn is várhatóan 30 ezer munkahelyet épít le.
Tízezrek megélhetése bizonytalan, de az olcsó bázisok maradnak
Az igazi földrengésre az autóiparban számítanak, ahol például a Volkswagen – több mint 60 százalékos profitcsökkenés után – 35 ezer munkahelyet akar megszüntetni, ez pedig a beszállítói kört is megrázza.
A Continental, a Schaeffler és a ZF már közölte, hogy hasonló lépésre készülnek, míg januárban a VW közvetlen partnerei hívták fel a figyelmet a brutális következményekre Kelet-Németországban.
Mivel az évente 360 ezer autót gyártó zwickaui üzemben is jelentős vágások lesznek, Szászországban 20 ezer munkahely van veszélyben, de a megszorítások Türingiát és Brandenburgot is érintik – jelezte legújabban a régiós beszállítók szövetsége (AMZ), kiemelve, hogy a leépítési hullám 2027-ig lesz látványos.
A Berliner Zeitung rámutat: a német autóipari beszállítók Európa szerte számos telephellyel rendelkeznek, például hazánkban is. A hatalmas költségnyomás miatt pedig az alkatrészek egyre inkább az olcsó kelet-európai bázisokról érkeznek majd, míg a németországi telephelyek leépülnek.
Előbb-utóbb minden olyan cég áttelepül, amelyek az anyaországban már nem tudnak versenyképesen termelni – jegyzik meg.