Észak-Korea újraindítja a Jongbjonban lévő nukleáris bázisát, azon belül az öt megawatt kapacitású reaktort, amelyet 2007-ben állított le egy többoldalú nemzetközi egyezmény keretében, cserébe azért, hogy élelmiszert importálhatott külföldről - jelentette a BBC. A létesítmény hűtőtornyát akkor felrobbantották, ám a nemzetközi közösséget ez nem győzte meg arról, hogy a rezsim visszavett atomprogramjából. A bázis az észak-koreai atomfegyverhez szükség plutónium előállításának egyik helyszíne, az újraindítást is azzal indokolták, hogy erősíteni akarják az ország atomcsapásmérő képességét.
A lépés beleillik abba az intézkedéssorozatba, amelyet az ország ellen elfogadott ENSZ-szankciók és a dél-koreai, illetve az amerikai hadsereg közös hadgyakorlata miatt hoztak. A rezsim álláspontja szerint a koreai félsziget az atomháború küszöbére került. Az USA és Dél-Korea komolyan veszi a fenyegetést, ám amerikai források szerint nem helyezték magasabb készültségbe az észak-koreai hadsereget, ami arra utal, hogy a szokásos hidegháborús retorika felerősödéséről van szó - írta a Reuters. Nem szűntek meg a határon kialakult gazdasági kapcsolatok sem.
Ennek ellenére jelentős katonai erőket, köztük az radarok számára szinte láthatatlan repülőgépeket és egy rakétaelhárító hajót vezényeltek a körzetbe. A dél-koreai kormány engedélyezte a hadseregnek, hogy a helyi katonai egységek politikai felhatalmazás kérése nélkül, azonnal válaszoljanak az északiak akcióira.
Nagybácsi és nagynéni
Eközben a sztálinista rezsim elitjében belső átrendeződések folynak. Kim Jong-un pártvezér a kommunista párt központi bizottsága előtt kijelentette, hogy az ország atomarzenálja nem lehet tárgya semmiféle további alkunak, Észak-Koreát nem kényszeríthetik rá ily módon saját lefegyverzésére. Az "első a hadsereg" politikáját Kim apja vezette be, ennek az ideológiának a szellemében fordították az ország erőforrásainak zömét az 1,2 milliós létszámú hadsereg erősítésére, ezen belül a tömegpusztító fegyverek kifejlesztésére.
A pártvezér ugyanakkor személyi változásokat is bejelentett, amelyekkel megerősítette személyes hatalmát a párt legfelsőbb vezető testületében, a politikai bizottságában, és visszaemelt a hatalomba korábban kegyvesztett reformpárti politikusokat. Visszakapta 2007-ben elvesztett kormányfői megbízatását Pak Pong-ju, akit Kim nagybátyja, a jelentős informális befolyással rendelkező Jang Song-thaek szövetségesének tartanak. Pak emellett a pártvezér nagynénikéjének is protezsáltja.
Ez a húzás a katonai vezetés, illetve a Jang és felesége között dúló hatalmi harcra utal. Ugyanakkor egyelőre nem enyhíti a fegyveres feszültséget. Katonai szakértők szerint Észak-Korea néhány száz kilométer hatótávolságú rakétáival el tudja érni Dél-Korea egész területét, továbbá néhány Japánban lévő amerikai bázist is. A térségben olyan óriási mennyiségű fegyvert halmoztak fel a felek, hogy elég egy szikra az éles konfliktus kirobbanásához.