A bécsi székhelyű szervezet által ismertetett adatok szerint áprilisban az OPEC olajtermelése szerényebben, napi 12 ezer hordóval bővült.
A májusi termelésnövekedés különösen két ország, Szaúd-Arábia és Algéria számlájára írható. A májusi szaúdi olajtermelés napi 10,03 millió hordó volt, napi 161,4 ezer hordóval nagyobb az áprilisinál. Algéria olajtermelés napi 61 ezer hordóval, napi 1,04 millió hordóra nőtt.
Voltak ugyanakkor OPEC-országok, amelyeknek csökkent a májusi olajtermelése. Ilyen például Venezuela, amelynek az olajtermelése 42,5 ezer hordóval, napi 1,39 millió hordóra zsugorodott. Nigéria olajterelése áprilishoz képest 53,5 ezer hordóval, napi 1,71 millió hordóra csökkent, Líbiáé pedig 24,3 ezer hordóval, napi 0,95 milliói hordóra mérséklődött.
Az OPEC és tíz, szervezeten kívüli nagy olajtermelő ország 2016-ban kötött termeléskorlátozási megállapodást. A 2017 januárjától az idei év végéig szóló szerződés értelmében az aláírók vállalták, hogy napi 1,8 millió hordóval visszafogják a globális olajkínálatot. A csökkentés eredeti célja a globális olajtartalékok ötéves átlagra csökkentése volt, amit mostanra nagyjából sikerült is elérni.
Az olajár a korlátozás bevezetése, 2017 eleje óta mintegy negyven százalékkal emelkedett.
A kép forrása: Shutterstock.
DeGiro
A hihetetlenül alacsony tarifák és az elégedett ügyfelek véleményei révén a DEGIRO a leggyorsabban növekvő bróker Európában. Regisztráljon, és fektessen be a DEGIRO biztonsági struktúráján keresztül.