A 10 százalékos küszöböt átlépve bejutott a parlamentbe a kurdbarát Népi Demokratikus Párt (HDP) is, így az AKP csaknem 13 éve tartó kormányzása óta először nem szerezheti meg az abszolút többséget.

A tájékoztatás szerint az AKP 268 mandátumot szerezhet, vagyis nyolccal kevesebbet, mint amennyi az abszolút többséghez szükséges, így meghiúsulni látszik terve az elnöki rendszer bevezetéséről. A HDP-nek a voksok csaknem 11 százalékának begyűjtésével az első kurdbarát pártként sikerült bekerülnie az 550 fős törvényhozásba, ahol 75 helyet foglalhat el.

A második helyen a balközép Köztársasági Néppárt (CHP) végzett a voksok 24,6 százalékával, ez az eredmény 125 képviselői helyre jogosítja fel, míg harmadikként a jobboldali Nemzeti Cselekvés Pártja (MHP) futott be a szavazatok 17,1 százalékának megszerzésével, ami 85 mandátumot jelent számára.

A törökországi általános választáson a pártok a Nagy Nemzetgyűlés 550 képviselői helyéért szállnak harcba. A közvélemény-kutatások szerint a Recep Tayyip Erdogan elnök mögött álló Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) számíthat a legtöbb mandátumra, de a párt támogatottsága 41-42 százalékra eshet vissza.

A török választási rendszerben alapvetően arányosan osztják el a mandátumokat, csakhogy a világ legnagyobb, 10 százalékos parlamentbe jutási küszöbe miatt az elvesző szavazatok általában a győztest segítik. A 2002-es választásokon például Erdogan a szavazatok 34 százalékával tudott nyerni.