A kiegyensúlyozott költségvetést eredményező gazdaságpolitika a legjobb válasz az európai adósságválságra - ismételte meg régi álláspontját Angela Merkel német kancellár reagálva Francois Hollande francia elnökjelölt kampányígéretére, miszerint ha elnökké választják új irányt szab az európai válságkezelésnek. Nem állítjuk, hogy a megtakarítások megoldanak minden problémát, de senki sem költhet többet, mint amennyije van. Senki sem élheti így az egész életét, ezt mindenki tudja - idézte a kancellár szavait, amelyek egy berlini konferencián hangzottak el, a Bloomberg.
Merkel két tartományi szavazásra készül májusban és 2013 második felében országgyűlési választásokon nyilvánítanak véleményt a németek a kancellár asszony munkájáról. Nicolas Sarkozyvel együtt dolgozták ki a fiskális fegyelem programját, amelyet az EU tagországainak többsége elfogadott. Merkel támogatja Sarkozy újraválasztását, az esélyes azonban a közvélemény-kutatások szerint Hollande. A kérdés tehát az, hogy az esetleg megváltozó külső és belső politikai hangulat, erőviszonyok változtatásra bírják-e a kancellárt.
Le fogunk ülni egymással, ezt ő is tudja
Hollande tegnapi kampánybeszédében ismét bírálta a szerinte német ihletésű megszorításpolitikát és felszólította az Európai Központi Bankot, hogy fújjon erősebb hátszelet az európai gazdaság növekedéséhez. A TF1 televízióban azt mondta: egy az eddigitől eltérő, másfajta Európát akar.
Merkel Sarkozyvel együtt vezette Európát, és most számba vehetjük ennek eredményeit - szögezte le. Ha megválasztanak államfőnek, akkor máshova kerül a hangsúly Európa irányításában. Elég a szabadpiacból, elég a korlátlan versenyből, elég a megszorításokból! Komolyan vehető költségvetést akarok, amely helyreállítja az elmúlt öt évben megtépázott közfinanszírozási rendszert. Megszorítások között éljük az életünket? Nem! Megalapozott büdzsé kell? Igen! Újra fogom tárgyalni a fiskális paktumot Merkellel, és ezt ő is tudja.
Merkel nyomásálló
Merkel meglehetősen jól tűri a rá nehezedő nyomást - mondta Peter Altmaier, a német kormánykoalíció vezető pártja, a CDU tanácsadója. Hollande esetleges megválasztása és a holland kormány bukása - amelynek oka a rigorózus költségvetés parlamenti elutasítása - nem változtat azon a tényen, hogy Európában nincs pénz, csak deficit. Ismerve a kancellárt megvárja a szavazás végeredményét, majd megpróbál szót érteni az új francia és holland kormánnyal, akárkik vezessék is ezeket.
Altmaier szerint ha Hollande meg akarja növelni a kormány kiadásait és visszalépne a megtakarításoktól, akkor elveszti a pénzpiacok bizalmát. Ezért a német fél ki fog tartani ismert alapelvei mellett. Ezeknek szerinte egyszerűen nincs reális alternatívájuk.
Hátha mégis úgy lehetne
A Bloombergnek nyilatkozó elemzők nem osztják a tanácsadó keménységét. Merkel visszaléphet valamelyest a megszorítások forszírozásától, ha a szociáldemokraták, a legnagyobb német ellenzéki párt növelni tudja támogatottságát a közelgő helyi választásokon - állítja Thomas Costerg, a londoni Standard Chartered Bank közgazdásza.
Ha Hollande lesz a francia államfő és Merkelnek esetleg koalíciós partnert kell váltania a jövő évi választások után - mert a szociáldemokraták megerősödnek és a szabaddemokraták meggyengülnek -, ez elegendő ösztönzőt adhat ahhoz, hogy továbblépjen nézetei átértékelésének rögös útján. Udvariasabban fogalmazva a jelenleg homlok egyenest ellenkező álláspontok "közeledhetnek egymáshoz". Ebben az esetben a megszorítások utolsó bástyája a Bundesbank lesz.