A két hónapja megalakult radikális baloldali portugál kormány elődje egyik adósságát törlesztve feltőkésítette a Banco Internacional do Funchal SA-t (Banif) és többségét eladta a spanyol Santander SA-nak - jelentette a Wall Street Journal karácsony előtt. Az ügyletben nem sérült a betétesek érdeke, ám a részvényeseknek és a bank alárendelt hitelezőknek veszteségeket kell vállalniuk.
A bank 2013 januárjában már kapott 1,1 milliárd eurót az akkori kormánytól, hogy képes legyen teljesíteni az előírt tőkekövetelményeket. Ebből 700 millió fejében a pénzintézet 60 százaléka állami tulajdonba került. A maradék 400 millióból 125 milliárdot tavaly nem tudtak törleszteni, ami szemet szúrt az Európai Bizottságnak.
A mostani megállapodás értelmében a Santander 150 millió euróért megveszi a Banif minden eszközét. Az állam 2,26 milliárd eurót tol be a pénzintézetbe, a besült követeléseket, köztük ingatlanhiteleket pedig kiviszik egy külön szervezetbe, amelyet később felszámolnak. Ez utóbbi további 422 millió eurójába kerül a portugál adófizetőknek - derült ki az Európai Bizottság közleményéből.
Bankmentés bankmentés hátán
Az előző kormány azért késlekedett a Banif ügyének rendezésével, mert 2014 nyarán már kénytelen volt megmenteni egy pénzintézetet, nevezetesen a Banco Espírito Santót. Az utóbbi maradéka a Novo Banco nevű intézményben landolt. Ebbe 4,9 milliárd eurót tőkét fektettek a portugál bankszektor befizetéseiből fenntartott bankmentő alapból, ám mivel ez nem volt elég, a kormánynak is be kellett szállnia további 3,9 milliárddal.
A Novo Bancót el akarták adni, ám a folyamat szeptemberben elakadt, mert a lisszaboni jegybank nem tudott megállapodni az ajánlatot tevő vevőjelöltekkel. A pénzintézet az Európai Központi Bank stressztesztje szerint további 1,4 milliárd eurós tőkeinjekciója szorul - írta az EUobserver hírportál, hozzátéve, hogy az eladás után a bank ezer alkalmazottját bocsáthatják el.
Ez nagyon fájt
António Costa miniszterelnök oda is dörgölte az előző jobbközép kormány orra alá, hogy nem fejezte be a bankok rendbe tételét. Emellett felrótta a jegybanknak és más pénzügyi ellenőrző hatóságoknak, hogy ilyen súlyos lyukak keletkezhettek a "rájuk bízott" bankszektoron az elmúlt években.
Az új radikális baloldali kormánynak ugyanis az átlagosnál is jobban fáj minden cent kiadás, amelyet nem az elmúlt évek megszorításainak visszacsinálására fordíthat. A kabinet hatalomra kerülését sajátos politikai játszma előzte meg.
Portugáliában - a neve ellenére jobbközép - szociáldemokrata párt nyerte meg az októberi parlamenti választásokat. Ez a politikai erő vezette az országot az elmúlt négy évben, amely azzal telt, hogy végrehajtották az EU-IMF páros 78 milliárd eurós segélyprogramjának kemény feltételeit. Nem szereztek azonban kellő többséget, így kisebbségi kormányt alakítottak, amelyet a baloldali ellenzék 11 nap után megbuktatott. Ezt követően álltak össze a szocialisták két radikális politikai erővel, a Kommunista Párttal és a Baloldali Blokkal.
Fog ez menni(?)
Ez a csoportosulás arra esküdött fel, hogy minden szigorítást visszacsinál, amit az országot hitelező EU és IMF kérésére az elmúlt években végrehajtottak. Ebben a gazdaság sikerei alapozhatnak. Az export a GDP 40 százalékára ugrott a 2011-es 34,3 százalékról, a GDP idén 1,7 százalékkal bővülhet.
A gazdaság sérülékeny pontjaira kevesebb figyelmet fordítanak. A munkanélküliségi ráta a fiatalok körében 30 százalék, átlagosan pedig 12 százalék (igaz, két éve még 17,5 százalék volt). Az államadósság elérte a GDP 130 százalékát, ami szakértők szerint visszafizethetetlen.
Az új pénzügyminiszter két év alatt 120 százalék alá akarja levinni ezt a mutatót, miközben a költségvetés hiányát a GDP három százalékáról 2019-re 1,5 százalékára szorítanák le. A szakértők ezt meglehetősen optimista tervnek tartják.
Nem vacakoltak
A kormány nem sokat vacakolt ígéretei teljesítésével. Egy hónapon belül bejelentették, hogy növelik az öregségi nyugdíjakat és a családtámogatásokat, továbbá csökkentik az egyik válságadót. A közalkalmazottak bérét visszaviszik arra szintre, amelyen négy évvel ezelőtt volt.
A döntést 2016-ban folyamatosan hajtják végre, októberre elérve a régi béreket. Az előző kormány az európai adósságválság mélyén, 2011-ben 10 százalékkal faragta le a több mint 1500 eurós (470 ezer forint) közfizetéseket. A csökkentés indoka az államadósság növekedésének megfékezése volt - ennek ellenére folytatódott a portugál állam eladósodása.
Adják vissza!
A kormány világossá tette azt is, hogy vissza akarja fordítani a korábbi évek privatizációit. Első lépésben azzal a konzorciummal akasztották össze a bajuszukat, amely nemrégiben szerezte meg a TAP Air nemzeti légitársaság többségét. A Gateway névre keresztelt cégcsoport még az előző kormánnyal kötött megállapodás alapján, a múlt hónapban fizetett ki 354 millió eurót a vállalat 61 százalékáért.
A tulajdonrész árán kívül megemelték a légitársaság tőkéjét és új gépeket rendeltek. Nem felejthető, hogy a TAP Air egymilliárd eurós adósságot görget maga előtt.
A Gateway feje, egyben az amerikai JetBlue fapados légitársáság alapítója és a brazil Azul légitársaság vezérigazgatója kijelentette, hogy ragaszkodnak az eredeti szerződés betartásához. Az új tulajdonos tízzel akarja növelni a TAP Air egyesült államokbeli és nyolccal brazíliai célállomásának számát.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!