Szerbiában nemrég minden nyugdíjas 20 ezer dináros egyszeri segélyben részesült, ez a világjárvány alatt a negyedik egyszeri segély. A koronavírus járvány kezdete óta összesen 35 ezer dinár (105 ezer forint) segélyt kaptak a nyugdíjasok - írja a vajdasági Szabad Magyar Szó. Ugyanakkor a szerb költségvetési tanács szerint az ilyen, egyszeri kifizetések nem hatékony szociálpolitikai intézkedések.
Bár Siniša Mali pénzügyminiszter kijelentette, hogy a rendelkezésükre álló forrásból, a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alapból fizették ki a legutóbbi 20 ezer dináros segélyt a nyugdíjasoknak, az csaknem 300 millió euróval terhelte meg a költségvetést, a korábbi segélyekkel együtt pedig legalább félmilliárd eurós terhet rótt az államkasszára a pénzosztás.
A költségvetési tanács számításai szerint ennek a segélyezési megközelítésnek az a legnagyobb hátránya, hogy így a sok rászoruló mellett olyanok is megkapják ezt a pénzösszeget, akiknek egyébként jó az anyagi helyzetük. Egyrészt 100-150 ezer idős ember nem kap nyugdíjat, és ők ezúttal sem voltak jogosultak erre a segélyre, másrészt pedig a biztos anyagi háttérrel rendelkező nyugdíjasok is megkapják a segélyeket.
A legsérülékenyebbek anyagi támogatását célzó valamennyi korábbi program (tizenharmadik nyugdíj, nyugdíjasok egyszeri juttatása) hátránya az volt, hogy a veszélyeztetettséget egyénileg határozták meg, ami azt jelenti, hogy a háztartás többi tagjának vagyonát és jövedelmét nem vették figyelembe. „Ez a megközelítés költséges, gazdaságilag megalapozatlan és társadalmilag nem hatékony.”