A júniusi adatokon alapuló felmérés szerint a 34 tagországból álló OECD-csoport egésze is elérhette a fellendülés csúcspontját, az euróövezetben pedig már megkezdődhetett a gazdasági aktivitás lanyhulása.
Az OECD egészére vonatkozó átfogó konjunktúramutató (CLI) júniusban már az egymást követő harmadik hónapban csökkent, az index 102,2 pontra gyengült a májusi 102,5 pontról.
A legnagyobb ipari államok - Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia, Németország és Olaszország alkotta - G-7-es csoportra vonatkozó index 103,0 pontról 102,7 pontra esett. A mutató az euróövezetben is csökkent, a májusi 102,1 pontról 101,5 pontra.
Az OECD-n kívüli világ több vezető gazdaságában - Brazíliában, Indiában és Kínában is - trendfordulót valószínűsítenek az adatok, az Egyesült Államokban, Oroszországban és Japánban pedig az előző hónaphoz képest is határozottabb jelek utalnak a növekedési ciklus fordulójára - áll a jelentésben.
A párizsi székhelyű nemzetközi szervezet májusban közzétett, évente kétszer - tavasszal és ősszel - elkészített elemzésében azt írta, hogy az idén folytatódik a világgazdaság növekedése, de az ütem kisebb lesz a tavalyinál: az OECD tavasszal úgy becsülte, hogy a tavalyi 4,9 százalék után az idén 4,2 százalékkal nő a globális gazdaság.