Az OECD becslése szerint a globális gazdasági növekedés több mint 1 százalékponttal alacsonyabb lesz idén a konfliktus következtében, míg az év elején már magas infláció összességében legalább további 2 százalékponttal magasabb lehet, mint amilyen egyébként lett volna – mondta a legújabb előrejelzés ismertetésekor Mathias Cormann főtitkár.
Cormann elmondta, a szervezet ezúttal nem közöl semmilyen konkrét makrogazdasági prognózisokat, akkorának ítéli az ukrán háború által okozott globális gazdasági bizonytalanságokat, ezért csak az esetleg forgatókönyveit hozza nyilvánosságra.
Kapcsolódó
Az Ukrajnában zajló háború okán a nyersanyagárak meredeken emelkedtek. Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzakivitelének mintegy harmadát adja, és fontos szállítói a műtrágya- és iparban használt fémeknek, mint például a nikkel és a palládium. A búza, a kukorica és a műtrágya ellátásban kialakuló fennakadások azzal a kockázattal járnak, hogy az éhezés és az élelmezési bizonytalanság világszerte fokozódik.
Különösen az élelmiszerárak emelkedése okozhat bajokat, elsősorban a fejlődő államokban.
Laurence Boone, az OECD vezető közgazdásza és főtitkárhelyettese (képünkön) elmondta, hogy most az egyik legnagyobb kockázat, hogy az egyes országok átváltanak a protekcionista gazdaságpolitikára, ami tovább súlyosbítja, elsősorban az afrikai államokra váró élelmiszerhiányt. Fontos, hogy nyitva maradjanak a piacok, lévén a gabonaárak megugrása például jelenleg nem tükröt tényleges kínálati hiányt – tette hozzá Cormann.
Kizárni az orosz gázt, bármi áron
Mivel Oroszország a világ földgáztermelésének mintegy 16 százalékát és a kőolaj 11 százalékát adja, az energiaárak riasztóan megugrottak. A gáz spotpiaci ára Európában jelenleg több mint tízszer magasabb, mint egy évvel ezelőtt, míg a kőolaj ára ugyanebben az időszakban csaknem megduplázódott.
Az EU energiaellátása különösen nagy mértékben függ Oroszországtól. Az EU nyersolajimportjának 27 százaléka, földgázimportjának 41 százaléka és szilárd tüzelőanyag-importjának 47 százaléka származik Oroszországból.
A függőség teljes ellensúlyozásához és Európa energiabiztonságának megteremtéséhez néhány évre van szükség, de a cselekvést már most el kell kezdeni.
A Napi.hu kérdésére Laurence Boone azt mondta, mindenképp meg kell kezdeni a függetlenedést az orosz energiahordozókról. A teljes piaci szerkezete átgondolása is beletartozik, miközben figyelembe kell venni a klímavédelmi célokat is.
Ebbe az is beletartozik, hogy az Európai Unió közös elhatározással az ezzel járó szükségszerű többletköltést is felvállalja.
Az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!