Itt az ideje, hogy ne csak a tagjelölt államok, de maga az Európai Unió is felkészüljön a klub bővítésére. Ehhez korszerűsíteni kell az unió szervezeteit és döntéshozó folyamatait. A jövőben nem dönthetünk mindenről konszenzussal, mint ma – idézi a kancellárt az Index.
Scholz reményét fejezte ki, hogy a csütörtökön és pénteken tartandó uniós csúcstalálkozón sikerül ismertetnie a javaslatait.
A csúcstalálkozón a huszonhét tagállam várhatóan megvitatja Georgia, Moldova és Ukrajna felvételét. A csúcs előtt egy héttel az Európai Bizottság ajánlotta Moldova és Ukrajna felvételét, ezt Scholz is támogatta.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, Ukrajna esetében nem arról van szó, hogy akár csak rövid távon is csatlakozhatnának az Európai Unióhoz, de tagjelöltként már belátható időn belülre kerülhet ez a lépés.
Addig viszont kérdés, hogy a pénzügyi, költségvetési egyensúlyra vonatkozó kötelezvényeket miként tudja teljesíteni a romba döntött ország.
Jelenleg tehát inkább szimbolikus a tagjelölti státusz elnyerése. Technikailag csak egy üzenet Moszkvának, hogy fontos az EU-nak Ukrajna.