A világ olajtermelése nehezen tud majd lépést tartani a tovább növekvő olajfelhasználással - állítja az International Energy Agency (IEA), az OECD-tagországok energiaügyi tanácsadó szervezete régen vált előrejelzésében. Az olaj iránti kereslet annak ellenére bővülni fog, hogy a szakértők úgy vélték, a magas olajárak gátat szabnak a felhasználás növekedésének.

Az IEA azt jósolja, hogy jövőre a világ olajfogyasztása 2,2 millió hordóval, napi 101,6 millió hordóra megy fel - idézi a jelentést a Financial Times. A növekedést a feltörekvő országok ideinél nagyobb olajéhsége okozhatja. A szakértők a jelentés megjelenése előtt 1-2 millió hordós növekedésre tippeltek.

Ami a kínálati oldalt illeti a tanácsadó szervezet munkatársai szerint az USA jelentősen növelni fogja hazai termelését 2022-ben és 2023-ban, miközben az OPEC+ csoport, amely a hagyományos kartellen kívül magában foglalja a világ jelentős olajtermelőit, élükön Oroszországgal, nehezen tud majd igazodni az növekvő igényekhez.

Zsugorodó oroszok

Az IEA várakozása szerint az orosz kitermelés közel napi hárommillió hordóval kevesebb lesz az ideinél, főként azért, mert az országot irányító rezsimmel szemben bevezetett szankciók kisebbre zsugorítják az orosz olaj piacát. Ezzel az OPEC+ napi kitermése 2023-ban napi 520 ezer hordóval lehet kevesebb, mint 2022-ben.

Callum Macpherson, az Investec befektetési cég vezetője úgy véli, hogy az IEA jelentése az olajárak további emelkedését vetíti előre a Brent esetén a 2021. június közepére kialakult 120 dollár/hordó körül szintről. Ez végül mégis csak megállíthatja a fekete arany drágulását. A kérdés az, mekkora árnövekedés esetén maradna el a fogyasztás bővülése az IEA által várt napi 2,2 millió hordótól.