Szaúd-Arábia napi 12 millió hordó olaj kitermelésére elegendő kapacitással rendelkezik, ám ebből csak 9 milliót használ ki jelenleg. A kormány arra utasította a Saudi Aramco olajcéget, hogy ennél magasabbra ne növelje a kapacitást, noha eredetileg 2027-ig még egy millió hordóval növelték volna.
Az ország hosszú ideje nem tudja kihasználni kapacitását, mert ha ezt teszi, olyan erős lesz a piacon a kínálat, hogy zuhanni kezd az ár. Márpedig a szaúdiak az exportált olaj mennyiségét és árát próbálják együttesen optimalizálni, és miután rajtuk kívül más nehézkesen akar ebben részt venni még az OPEC tagok közül is, rájuk marad a feladat – írja a Reuters.
A világ legnagyobb kitermelője az Egyesült Államok, amely az orosz-ukrán háború kezdete óta hallani sem akar bármiféle csökkentésről, sőt, a piac biztonsága érdekében maximális mértékben növeli a kitermelést, ami már napi 13 millió hordó fölött van. Oroszország ugyancsak nem szívesen csökkent, csak ha ezt a szankciók kikényszerítik, egyébként pedig próbál minél többet eladni, hogy pótolja a bevétel egy részét, amit az európai piac elvesztésével bukott.
Szaúd-Arábia a széndioxid kibocsátás csökkentésével indokolja a lépést, miközben azért egyéb olajipari beruházásokat folytat, és a megújulók fejlesztését is nagy erőkkel végzi, így saját olajfogyasztását nagyban csökkentheti, vagyis kisebb kitermelés mellett és ugyanannyit tud exportálni.
A hatalmas sivatagi ország nagy részén zavartalanul süt egész évben a nap, így a napenergia felhasználási lehetőségei gyakorlatilag korlátlanok.
Hatalmas szamárságot mondott az indiai miniszter
Az indiai olaj-, és gázügyi miniszter meglepő, és egyben abszurd kijelentést tett országa olajvásárlásairól.A részletekről ITT írtunk bővebben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb
Zelenszkij: akár világháború is lehet

Nem létező guruló dollárok: benézte a minisztérium a költségvetést

Kitálalt a mérnök: ennyi ideig maradnak állva a panelházak

Gigantikus csalás: már megint ellopták a fél világot

Nem cáfolták a titkosszolgálatot: Putyinék érzékelőkkel kémlelhetik a brit tengeralattjárókat

Itt a fordulat! Európa vezető országa sem támogatja Ukrajna EU-s csatlakozását

Bóka János: Nem lesz nagy bejelentés az uniós forrásokról

Pintér Sándor szerint el lehet innen menni

Ezermilliárd forintot érő arany van a Balatonban, mégse bolygatná a kormány
