Óriási változást hozhat a 65 éves múltra visszatekintő Izrael gazdaságában, ha sikeresnek bizonyul a houstoni Noble Energy Inc. próbafúrása az ország partjainak közelében - írja a Bloomberg. A cég az év végén akarja megkezdeni egy olyan kútnak a mélyítését, amely legjobb esetben egy 1,5 milliárd hordó olajat tartalmazó mezőbe vezethet. (Becslések szerint legkevesebb 210 millió hordó lehet a mélyben.) A maximális mennyiség 15 éven át fedezheti az ország teljes szükségletét. A terv megvalósításának nehézségét az adja, hogy az olajkincs a Leivathan névre keresztelt gázmező alatt fekszik, 1600 méterre a tenger felszíne, majd további 6500 méterre a tengerfenék alatt.
A Noble és izraeli partnerei a kútfúrás technológiájának fejlődésére alapoznak. A próbálkozás sikeréhez nemzetközi összefogásra van szükség, a fúróhajót például Dél-Koreából várják. Bár a Noble óvatosan csupán 25 százalékra teszi a feltárás eredményességének esélyét, nem sajnálják a pénzt a projekttől. A kezdeti beruházás költsége meghaladhatja a 120 millió dollárt. Ezért cserébe a gáznál könnyebben kezelhető energiahordozóhoz juthatnak: nincs szükség drága vezetékek, fogadóállomások, esetleg cseppfolyósító létesítmények építésére. Az olajat csak be kell tölteni a tartályhajókba, s máris bárhova elszállítható - emlékeztetnek szakértők.
Mások is fúrnak
Nem a Noble és társai az egyedüliek, akik az offshore olajüzletben utaznak Izraelben. A Shemen Oil & Gas Resources Ltd. augusztus végén akar elérni egy becslések szerint 120 millió hordó olajat tartalmazó mezőt, amely 16 kilométerre van az izraeli partoktól. A munka nem megy könnyen: a cégnek idén kétszer kellett arra kérni tulajdonosait, hogy emeljenek tőkét.
Izrael ugyan az elmúlt öt évben olyan sok földgázt talált, hogy simán exportőrré válhat, ám egy nagy olajkincs megtalálása egészen más helyzetet teremtene. A Közel-Kelet harmadik legnagyobb gazdasága évente 10 milliárd dollárt költ olajimportra, miután felhasználásának 98 százalékát külföldről szerzi be. A hazai kitermelés felfutása nem csupán az ezzel foglalkozó cégeket gazdagítaná meg és váltaná ki a behozatalt, hanem megdobná az adóbevételeket is és csökkentené az ellátás megszakadásából fakadó biztonsági kockázatot.