Az új technológiáknak köszönhetően felpörgő amerikai olajpala-kitermelés ellensúlyozhatja a világpiacról kieső líbiai és iraki olajat, s ezzel stabilizáló hatást gyakorolhat az árakra, szerepet játszhat a sokkszerű drágulások elkerülésében. A két arab országban a belpolitikai bizonytalanság akadályozza az olajkitermelést.
Az amerikai felesleg, párosulva a piacra várhatóan visszatérő iráni olajjal lefelé nyomhatja az árat, ami arra késztetheti az OPEC-et, hogy mérsékelje kitermelését - idézte a szakértők jelentős részének véleményét a CNBC. Az USA jövőre további napi egymillió hordóval növelheti olajkitermelését, és végső soron Oroszországot és Szaúd-Arábiát megelőzve a világ legnagyobb olajtermelő országává válhat - derült ki a Deutsche Bank elemzőinek jelentéséből.
Új rend
Egymagában a növekvő amerikai kínálat elég lehet a geopolitikai kockázat leszorítására az olajpiacon - véli Soozhana Choi, a bank energiapiaccal foglalkozó részlegének vezetője. Világszinten egyre inkább túlkínálat alakul ki az olajpiacon - teszi hozzá. Az iráni export normalizálódása jelentős plusznyomást fejthet ki az olajárakra.
A Brent árának beragadása a 100-120 dollár/hordós sávba az elmúlt három évben jól mutatja, hogyan simította ki a kellő kínálat azokat az ártüskéket, amelyeket az export kiesése miatt aggódó befektetők idegessége okozott. A legfontosabb tényező, ami útját állhatja az olaj drágulásának a következő hónapokban vagy akár években, minden bizonnyal az USA-ban zajló olajpalaboom - véli Eugen Weinberg, a Commerzbank árupiaci elemzésekkel foglalkozó részlegének vezetője. Az amerikai kitermelés a következő években évről évre napi egymillió hordóval nőhet, ami szerinte lecsillapítja a kedélyeket a piacon.
Új anarchia
A politikai kockázatok elemzésével foglalkozó szakértők azonban nem értenek egyet ezzel. Szerintük a megfelelő olajpiaci kínálattal kapcsolatos aggodalmak tovább fogják idegesíteni a befektetőket, függetlenül az amerikai olajpalahelyzettől. A líbiai és iraki fejlemények alátámasztják azt a nem elhanyagolható veszélyt, amely a kitermelést fenyegeti a Közel-Keleten - mondja Alastair Newton, vezető politikai elemző, utalva a robbantásokkal színezett belpolitikai feszültségekre.
Az egyre mélyülő feszültség a shíita és szunnita muzulmánok között felveti egy elhúzódó kaotikus helyzet lehetőségét. Ezt Newton "félholdkáosznak" nevezi, miután a zavaros helyzet Szíria, Irak és Irán mentén alakulhat ki. Ennek alapján szerinte az olaj drágulása valószínűsíthető az első negyedévtől kezdve. Irakban például a kormányzás megbénulásának egyre erősebb jelei látszanak, ami még a Nemzetközi Energiaügynökséget (IEA) konzervatív kitermelési előrejelzésnek teljesülését is kétségessé teszi. Eszerint 2020-ra napi hatmillió hordóra emelkedhetne az arab ország olajtermelése.