A világ kávét fogyasztó népességének szüksége lenne még egy Brazíliára - kezdi a kávépiacot fenyegető veszélyekről szóló cikkét a Bloomberg. A latin-amerikai ország a világ legnagyobb kávébabtermelője és -exportálója. A hírportál ezzel a megjegyzéssel érzékeltette, milyen hatalmas hiány alakulhat ki a kávészemek piacán tíz év múlva.
Az ok eléggé közismert: a feltörekvő országok bővülő középrétegeinek tagjai rákaptak a kávéra, miközben a világ más részein nem csökken a fogyasztás. Az emiatt bővülő kereslet kiszolgáláshoz évi 40-50 millió zsákkal kellene növelni a termelést a következő tíz évben - mondja Andrea Illy, az olaszországi Illycafe SpA kávéfeldolgozó cég elnök-vezérigazgatója. Ez több a teljes brazil termelésnél.
A bővítést a globális felmelegedés miatt gyakoribbá vált szárazságok és az alacsony felvásárlási árak veszélyeztetik. Az utóbbiak eltántorítják a gazdákat ültetvényeik bővítésétől. Előbb-utóbb az ágazat szereplőinek meg kell hozniuk néhány fontos döntést arról, hogyan lehet úrrá lenni ezen a problémán - magyarázza Illy. Egyelőre senki sem tudja, hol teremhet meg a szükséges kávétöbblet.
Már hiány van
A világon várhatóan 3,5 millió zsákkal kevesebb kávébab terem az október 1-jén indult 2015-2016-os szezonban, mint amennyire szükség lenne - derült ki a svájci Volcafe agrárkereskedő cég adataiból. Ez megfejeli az előző szezonban kialakult 6,4 milliárdos hiányt.
Brazíliában a 2014-es szárazság utóhatásaitól szenvedtek a termelők - a terméskiesés tavaly 50 százalékkal dobta meg az arabica kávé árát a New York-i árutőzsdén. Azóta 27 százalékkal csökkent az ár, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a brazil real gyengélkedik a dollárral szemben.
Eközben az előrejelzések szerint 2030-ra a jelenlegi harmadával, évente 200 millió zsákra nő a világ kávéfogyasztása. Az elmúlt szezonban 144 millió zsáknyi kávébabot takarítottak be a termelők. A többlet előállításához sokkal hatékonyabbá kellene válni a növény termesztésének - állítja Michael R. Neumann, a nevét viselő kávékereskedő cég vezetője.
Rémes kilátások
A klímaváltozás a brazíliai termés negyedét veszélyezteti, emellett különösen nehéz helyzetbe hozza a nicaraguai, az El Salvador-i és a mexikói gazdákat. Veszteségeiket csak úgy mérsékelhetik, ha alkalmazkodnak az új helyzethez. Emellett várakozások szerint a termelés egy része átkerülhet Közép-Amerikából az ázsiai és csendes-óceáni térségbe, ahol a túlzott hőségtől védettebb, magasabb fekvésű ültetvényeket lehet kialakítani.
A legnagyobb veszély a jobb minőségű fajtát, az arabicát fenyegeti - emlékeztet Illy. Az olcsóbb robusta - ahogy a neve is sejteti - jobban ellenáll természeti csapásoknak. Brazília a világ legnagyobb arabicatermelője, Vietnam a legnagyobb robustatermelő.
Az alkalmazkodás ugyanakkor nem reménytelen - derült ki Jean-Marc Duvosin, a Nestlé tulajdonában lévő Nespresso vezérigazgatójának beszámolójából. A vezető gyakran látogatja a farmokat, és azt tapasztalja, hogy a termelők felfelé terjeszkednek a hegyekben. A globális felmelegedés káros hatása egyértelműen érezhető.