Európa nem tudja, mit kezdjen Magyarországgal, azzal az érzésével, hogy a volt szovjet szatellit ország Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt csúszik vissza az autoritárius berendezkedés felé - kezdi a következő két hét magyar ügyeinek ismertetését a Reuters írása. Az Európai Parlament (EP), az Európai Bizottság (EB), illetve demokratikus és emberi jogok érvényesülését ellenőrző Európa Tanács egyaránt arra készül, hogy állást foglaljon a magyarországi demokrácia állapotáról. Orbán, akit egyes európai liberálisok a régi vágású latin-amerikai erős emberekhez hasonlítanak, azzal utasította vissza az alkotmány márciusi módosítása után érkezett bírálatokat, hogy nem szereti az olyan megjegyzéseket, amelyek nem eléggé konkrétak.

Várhatóan a parlament és a bizottság is megosztott lesz azzal kapcsolatban, hogy mit kellene tenni a magyar kormány megregulázására, és világossá válik, mennyire korlátozottak az EU lehetőségei egy tagország jó útra terelésére, ha úgy látja, hogy az megszegi a demokrácia szabályait. A jogvédők ugyanakkor határozott fellépést követelnek, szerintük csak az EU folyamatos nyomása állíthatja helyre Magyarországon az emberi jogok érvényesülését. Orbán tesztel bennünket - mondta egy uniós tisztviselő a Reutersnek arra utalva, hogy a magyar kormány havonta átlag egy kifogásokat tartalmazó levelet kapott Brüsszeltől azóta, hogy három éve megkezdte működését.

Magukból csinálnak bolondot?

Az EU múlt havi csúcsértekezletére érkező magyar kormányfővel mindenki kezet fogott, egyesek egyet-egyet még a szokásos viccekből is elsütöttek. A június 27-én esedékes csúcson azonban valószínűleg nem lesz ilyen meleg a fogadtatásra. Addigra várhatóan az EP, az EB és a 47 európai országok képviselő Európa Tanács is elmeszeli az új magyar alaptörvény és módosításai egy részét, mondván: azok sértik az európai jogot.

A testületeknek az okoz fejfájást, hogy mit tegyenek ezt követően. Ha az ismételt bírálatokat követően nem büntetik meg Orbánt, az EP és az EB még gyengébbnek látszik majd, mint amilyen most. Brüsszel a kötelezettségszegési eljárás során az Európai Bíróság elé idézhet egy országot, ám ez aligha bírja azt jobb belátásra. A másik lehetőség a szavazati jog megvonása, ám ezt lényegében mindenki túl keménynek tartja és nem lenne meg a szükséges többség az elfogadtatásához.

Játszhat velük

Az Európa Tanácsnak lehetősége van arra, hogy olyan felülvizsgálat alá helyezze Magyarországot, amilyenben az alakulófélben lévő demokráciákat részesítik. Ilyen helyzetben van például Albánia és Szerbia. Ez lenne az első eset, hogy egy EU-tagországot visszaküldenek az alsó tagozatban. Hiába azonban a szégyen, közvetlenül egy ilyen vizsgálatnak sem lehet büntetés az eredménye. A testület csak a teendőkre vonatkozó ajánlásokat fogalmazhat meg az európai döntéshozó szervezeteknek.

Látva ezt a helyzetet Németország, Hollandia, Finnország és Dánia márciusban kezdeményezte, hogy az EU dolgozzon ki közepesen szigorú büntetési módokat az uniós értékek megszegésének szankcionálására, ám sokáig tarthat, mire ebből a javaslatból döntés lesz. Orbán jelenleg szabadon tehet, amit akar - mondja Mujtaba Rahman, az Eurasia Group kutatóközpont igazgatója. Ha jegybank megszállása nem volt elég, ha mindaz amit a kormány eddig csinált Európai kifogásai ellenére nem volt elég, akkor az alkotmányosság aláásása sem lesz olyan ügy, amelynél elszakad a cérna.