Egy új autoriter tengely emelkedik fel a világban, miközben a globális vagyon 99 százaléka lassan az emberek 1 százalékának kezében lesz. Az autoriter rezsimek sok szempontból különböznek egymástól, de számos közös pont is akad - olvasható a lap online kiadásában.
Ilyen kapcsolódási pont
- a demokratikus normákkal szembeni ellenséges hozzáállás
- a szabad sajtóval való szembenállás
- az intolerancia a kisebbségekkel szemben
- valamint az, hogy a kormány mindent saját és környezete gazdagodásának rendel alá.
Ezek az autokratikus vezetők olyan oligarchákkal tartanak fenn kapcsolatot, akik a világot a saját gazdasági játékszerünknek tartják - írja Sanders.
A Donald Trumpéhoz hasonló rendszerek Európában, Oroszországban, a Közel-Keleten és Ázsiában is megtalálhatók.
Látjuk, hogy a vezetők
az emberek félelmeit, előítéleteit, sérelmeit használják fel, hogy megtartsák hatalmukat.
Ez nem Donald Trumppal kezdődött ugyan, de egészen biztos, hogy az autoriter vezetők inspirációt merítenek abból, ahol a világ legerősebb demokráciájában éppen ezeket a demokratukis normákat rombolják.
Oroszországban Vlagyimir Putyin és oligarcha körének érdekei beépülnek a kormányzati döntéskbe és már az sem lehet megmondani, hogy a kettő között hol húzódik a határ.
Szaúd-Arábiában az állam természeti erőforrásainak egy része milliárd dolláros értékben a kírályi család tulajdonát képezik.
Magyarország szélsőjobboldali, autoriter vezetője Orbán Viktor nyíltan barátkozik Vlagyimir Putyinnal.
Kínában Xi Jinping és köre folyamatosan rombolja a politikai szabadságjogokat, miközben agresszíven támogatja az autokratikus kapitalizmus egy formáját.
Sanders szerint azonban nem lehet egyszerűen csak visszatérni ahhoz az állapothoz, amely az elmúlt pár évtizedben jellemezte a világot. Ma az USA-ban és a világ más országában is az emberek egyre többet dolgoznak, míg a bérek stagnálnak és attól félnek, hogy a gyerekeik rosszabb körülmények között élnek majd, mint ők maguk.
A kormányoknak össze kell fogniuk, meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy a multinacionális vállalatok dollár trilliókat tartsanak offshore számlákon és elkerüljék az adófizetést.
Nem elfogadható ezen kívül a fosszilis üzemanyagok túlzott használata sem.
Meg kell gátolni, hogy egy marék médiaóriás ellenőrzése alá essen a globális információáramlás nagy része.
A szenátor szerint szükség van egy progresszív mozgalomra, amely gátat szab az autoriter rezsimek felemelkedésének és csökkenti az egyenlőtlenséget.
A kép forrása: Alex Edelman/Getty Images/AFP.