Az orosz űrprogramot késleltető botránysorozat nyomán az amuri területi bíróság utasítására őrizetbe vették Szergej Terentyevet, az új orosz űrkikötő, az úgynevezett Keleti Kozmodrom építését kivitelező vállalat vezérigazgatóját.

A nyomozók megállapítása szerint bár rendelkezett a szükséges összegekkel, Terentyev az év eleje óta nem adta ki a projekten dolgozó munkások bérét, akik emiatt sztrájkba léptek, majd miután ez hatástalan maradt, éhségsztrájkot kezdtek - jelentette a RAPSZI, a hivatalos orosz jogi hírügynökség. A visszatartott kifizetések összege meghaladja a 14 millió rubelt (260 ezer dollár).

Mint kiderült, a vezérigazgató nemcsak a béreket tartotta vissza, hanem a sok milliós villanyszámlát is csak azt követően volt hajlandó kifizetni, hogy az áramellátás leállításával fenyegette meg a szolgáltató. Az már szinte mellékesnek tűnik, hogy a moszkvai legfelső számvevőszék megállapította: 180 millió dollárral túlárazták az építkezést.

Elvileg idén decemberre tervezték az első űrrakéta fellövését. Miután a sztrájk nélkül is már komoly késésben van az építkezés Dmitrij Medvegyev kormányfő utasítására a kormány átvette a projekt fölötti ellenőrzést, és kétszer is a helyszínre utazott Dmitrij Rogozin, a nagy hatalmú, egyebek mellett a hadiiparért felelős miniszterelnök-helyettes. A TASZSZ szerint meggyőzte a munkásokat, hogy hagyják abba a sztrájkot, s a munkálatok felgyorsítása érdekében kétszeresére emelte a projekten alkalmazott dolgozók számát. A Roszkozmosz orosz űrhivatal vezetője, Igor Komarov szerint az építkezés 120 napos késésben van.