A katonai akciókra is kész ukrán patrióta magatartás csütörtöktől kifizetődő vállalkozássá vált az ország dnyipropetroviszki régiójában, ahol pénzjutalmat kapnak azok, akik felveszik a harcot az orosz szeparatistákkal - jelentette a KyivPost. Az első nyertesek annak a mariupoli katonai alakulatnak a tagjai, akik a csütörtökre virradó éjszaka ellenálltak a bázisuk elfoglalására indított kísérletnek.
Az összecsapásban három oroszbarát felkelő meghalt, 13 pedig megsebesült. Mariupol a donyecki kormányzóság második legnagyobb városa. A bázisukat megvédő urán katonák fejenként 500 ezer hrvinyát (45 ezer dollár) kapnak - jelentette be a dnyipropetroviszki kormányzósági hivatal. A pénz Igor Kolomojszkij kormányzótól származik, aki civilben oligarcha, és területi vezetői kinevezését az új kijevi kormánytól kapta.
Fejpénz
Aki elfog és átad a hatóságoknak egy "a Kreml támogatását élvező szabotőrt", az 10 ezer dollárnak megfelelő összeget tehet zsebre. Az Ukrajna keleti részének városaiban lévő megszállt kormányépületek megtisztításáért 200 ezer dollárt adnak, a szeparatisták lefegyverzése ezer-kétezer dolláros jutalommal jár.
A radikális nacionalista Szabadság Párt egyik aktivistája nyilvánosságra hozott egy fotót, amelyen a következő a következő felirat olvasható: 10 ezer dollár egy moszkovitáért. Nyereséges ajánlat a Privatbanktól". Az utóbbi pénzintézet Kolomojszkij és milliárdos üzlettársa, Gennagyij Bogoljubov kezében van.
Eközben a kijevi ügyészség eljárást indított a Szberbank és 13 további orosz pénzintézet ellen azzal a gyanúval, hogy pénzügyi terrorcselekményt" követtek el Ukrajnában - derült ki a Moscow Times tudósításából. Ez megelőzően az ukrán biztonsági erők (SZBU) büntetőeljárást indított az érintett pénzintézetek számos alkalmazottja ellen, mivel támogatták az ország keleti részén kirobbant tiltakozó akciókat. A hatóságok állítólag több száz bejelentés alapján kezdték meg eljárásukat.
Négyszögletes kerekasztal
Vlagyimir Putyin orosz államfő kérdez-felelek sajtótájékoztatóján - ilyet évente egyszer tart - csütörtökön kijelentette: van parlamenti felhatalmazása arra, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába, ha ennek szükségét látja. Reméli nem áll elő ilyen helyzet. Ismét figyelmeztette a szerinte puccsal hatalomra került kijevi vezetőket, hogy a szakadék felé vezetik országukat, ha erőszakosan lépnek fel az oroszbarát lázadókkal szemben. Tagadta, hogy az utóbbiak tevékenységét Oroszországból átdobott elitkatonák irányítják.
Megkezdődtek az ukrán válsággal kapcsolatos orosz-ukrán-EU-USA négyoldalú kerekasztal-tárgyalások, amelyeken a BBC tudósítója szerint igen sűrűn elhangzanak majd a decentralizáció, a föderalizmus és a regionalizáció szavak. Az Ukrajnában élő oroszok jelentős önállóságot akarnak, és a kijevi vezetők sem vitatják, hogy joguk volna ehhez. A kérdés persze az, hogy mit értenek az autonómiát leíró szavak alatt. Oroszország például olyan föderális államot képzel el Ukrajnában, amelynek régiói a központi vezetéstől függetlenül építhetik kapcsolataikat más országokkal...