A román és a magyar államkötvények vásárlói úgy vélik, hogy a lengyel jegybank váratlanul nagy alapkamat-csökkentése megmutatta: van még helye a régióban a hitelköltségek mérséklésének. A varsói jegybank az prognózisokban szereplő 25 bázispont helyett 50-nel, 2,00 százalékra mérsékelte alapkamatát a napokban.
E várakozás alapján megugrott a papírok kereslete: a tízéves magyar kötvény hozama 40 bázisponttal rogyott meg október második hetében, amivel 4,25 százalékra esett. Ez volt a legnagyobb csökkenés 2013 szeptembere óta - emlékeztetett a Bloomberg.
A román kötvények bázispontja 15, a lengyeleké 29 százalékkal szállt lejjebb, az utóbbi ennek nyomán 2,75 százalékon áll, azaz jóval kevesebbet kínál a befektetőknek, mint a tízéves magyar papír, egyben Varsó jóval olcsóbban jut hitelhez, mint Budapest. A piaci szereplők mindezek nyomán azt találgatják a régió jegybankjai a lengyel lépésre válaszul lefaragják-e saját kamatukat?
Igaza lett az MNB-nek
A Magyar Nemzeti Bank ugyan azt jelezte, hogy lezárta enyhítési ciklusát, ám elemzők szerint most meggondolhatja magát. A román jegybank felülvizsgálja a hitelköltségekkel kapcsolatos álláspontját a lengyel lépés után - jelentette ki Bogdan Olteanu bankelnök. Piaci elemzők szerint megváltozott a befektetők hangulata: mindenki helyesli a kamatvágásokat. Feledésbe merült, hogy annak idején sokan kárhoztatták az MNB-t monetáris enyhítése miatt.
A régió országainak inflációs ciklusa összhangban van - mondja Koon Chow, a Barclays bank kelet-közép-európai ügyekkel foglalkozó elemzője. Erre is utalhatott az a lengyel elemző, aki arra hívta a fel a figyelmet, hogy a varsói kamatvágást nem tekintheti túl agresszívnek a régió többi állama, hiszen végül is Lengyelország lényegében csak a magyar szintre vitte le kamatát. Mindez azonban a román kamatcsökkentés előtt is utat nyit.
A lengyel piac egyfajta mintája a régiónak. Ezért már a magyarországi kamatcsökkentés újrakezdésének lehetősége is lejjebb nyomja a kötvényhozamokat - hangsúlyozzák elemzők, akik nem veszik biztosra, hogy az MNB tovább vágja 2,1 százalékon álló alapkamatát. A betétesek bizonyára az utóbbi forgatókönyvet részesítenék előnyben, mert az elmúlt hónapok kamatvágásai magukkal húzták a betéti kamatokat.