Oroszországnak kétségei vannak a hét végén felállt új kijevi vezetés legitimitását illetően - jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök a BBC tudósítása szerint. Az új irányítási rendszer minden elemének jogszerű működése megkérdőjelezhető - szögezte le a kormányfő, hozzátéve, hogy Moszkva egyik új ukrán vezetővel sem vette fel a kapcsolatot.
Oroszország egyes nyugati partnerei másként látják ezt a helyzetet, ám Moszkva ennek ellenére torz felfogásnak tartja azt, amely legitimnek tekint egy fegyveres lázadás eredményeként kialakult stásus quót. Moszkva korábban visszahívta konzultációra Oroszország kijevi nagykövetét.
Ezzel egyidejűleg kijevi sajtójelentések szerint Arszen Avakov ideiglenes belügyminiszter és Valentyin Naljvajcsenko, akit a parlament bízott meg a biztonsági kérdések vizsgálatával a Krím-félszigeten igyekszik megnyugtatni a kedélyeket.
Az ottani autonóm régió lakosainak többsége az orosz etnikumhoz tartozik. A Krímben és az ország keleti részein tüntetések voltak Viktor Janukovics volt államfő eltávolítása ellen, ami felerősítette az Ukrajna kettészakadásával kapcsolatos félelmeket.
Kijevbe érkezett Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi főmegbízottja, aki a politikai támogatás mellett az Ukrajnának nyújtandó uniós gazdasági segítségről is tárgyal az ország új vezetőivel. Jurij Kolobov ideiglenes pénzügyminiszter azt mondta, hogy az országnak 35 milliárd dollár sürgős külföldi pénzügyi támogatásra van szüksége. Kobolov szerint nemzetközi donorkonferenciát kellene összehívni az államcsőd elkerülése érdekében. Oroszország decemberben 15 milliárdos hitelt ígért Ukrajnának, amiből hárommilliárdot átutalt, ám a napokban esedékes kétmilliárdos újabb részlet kifizetése kétséges.