A Központi Választási Bizottsághoz a nap folyamán a Jabloko liberális ellenzéki párttól bejelentés érkezett, hogy az Altáj körzetében, Barnaulban szavazóutaztatásra irányuló kísérletet lepleztek le. A Novoszibirszktől mintegy 200 kilométerre délre fekvő nyugat-szibériai város egyik parkjában 20 embert állítottak elő és hat gépkocsit foglaltak le a hatóságok.
Ella Pamfilova, a Központi Választási Bizottság elnöke az eset kapcsán kilátásba helyezte, hogy ha a belügyminisztérium megállapítja, hogy csalás történt, akkor érvényteleníti a körzeti választási eredményeket, az érintettek ellen pedig büntetőeljárás indul.
Az előző, 2011-es orosz parlamenti választásokon külföldi megfigyelők szerint sorozatos választási csalások történtek. A választásfelügyelet élére öt hónapja kinevezett Pamfilova, aki korábban emberjogi ombudsman is volt, a héten azt ígérte, hogy lemond, ha az idei politikai erőpróbát is megkísérlik elcsalni.
Ez egy "nagyprojekt"
Oroszországban tizenegy időzóna van, ezért a szavazóhelyiségeket nem egy időben nyitották meg. Miközben az orosz Távol-Keleten már be is fejeződött a voksolás, a legnyugatibb régióban, Kalinyingrádban csak közép-európai idő szerint este hatkor fogják lezárni az urnákat. A nehezen megközelíthető vidékeken és több helyen külföldön is, az állampolgárok előre leadhatták szavazataikat. Ugyanígy tehettek az állomáshelyükről elvezényelt katonák és haditengerészek, valamint a halászok vagy a tudományos expedíciók munkatársai is.
A legnagyobb támogatottságú pártok vezetői, köztük Dmitrij Medvegyev kormányfő, a hatalmon lévő Egységes Oroszország listavezetője már leadta szavazatát.
Moszkvában nem sokkal dél előtt leszavazott Vlagyimir Putyin elnök is. Putyin az Orosz Tudományos Akadémia épületében berendezett 2151-es számú szavazóhelyiséget kereste fel, és a hazai és külföldi sajtó fotósainak jelenlétében dobta be voksát. Várható érkezése miatt a körzetbe tartozó átlag szavazópolgároknak már a belépéskor azonosítaniuk kellett magukat személyi igazolványukkal.
A több mint 110 millió szavazásra jogosult orosz állampolgár részvételével zajló választásokon mintegy félezer megfigyelővel képviselteti magát az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ). A Krímbe, ahol a félsziget elcsatolása óta először tartanak választásokat, az európai szervezet nem küldte el munkatársait.
Az Ukrajnából érkező jelentések szerint a Kijevben és Odesszában működő orosz külképviseleteken megerősített védelem mellett kezdődött meg az országban élő orosz állampolgárok voksolása.
A két ország viszonyában ismét felborzolta a kedélyeket, hogy az ukrán kormány egy hete közölte: a Krímben történő szavaztatás miatt nem tartja lehetségesnek az orosz választások lebonyolítását az orosz külképviseletek helyiségeiben. Moszkva válaszul leszögezte, hogy a követség és az Ukrajnában működő három főkonzulátus Oroszország területének számítanak, ezért ott szavazóhelyiségek fognak működni, és azok biztonságát az ukrán hatóságoknak biztosítaniuk kell. Az orosz állampolgárok a világ 145 országában, 364 szavazóhelyiségben adhatják le voksaikat.
A kormánypárt stabilan tartja magát
Az Állami Duma 450 új képviselőjét választják újra, a ház tagjainak felét hagyományos módon, országos pártlistáról, a másikat pedig az idén újból bevezetett egyéni körzetek alapján. Elemzők és közvélemény-kutatók nem számítanak drámai változásra a szövetségi alsóház (Állami Duma) újraválasztása során: a felmérések szerint a törvényhozásban magabiztosan megtartja domináns pozícióját a Vlagyimir Putyin elnök mögött álló Egységes Oroszország párt, és valószínűleg nem lesz olyan parlamenten kívüli radikális ellenzéki párt, amely képes lenne frakciót alakítani.
Az állami Összoroszországi Közvélemény-kutatási Központ (VCIOM) legfrissebb felmérése szerint a dumában csak az eddigi parlamenti pártok, vagyis az Egységes Oroszország mellett Vlagyimir Zsirinovszkij liberális demokratái - ők költöttek a legtöbbet a kampányra -, Gennagyij Zjuganov kommunista pártja és a szocialista Igazságos Oroszország párt alakíthat majd ismét frakciót. Ez utóbbi politikai erőnél azonban kétséges, hogy végül sikerül-e átlépnie az ötszázalékos küszöböt.