Egy független közgazdász csoport cikke szerint oroszok több mint 30 milliárd dollárt küldtek Ciprusra 20 év alatt, amelynek túlnyomó többségét csak "utaztatták" - visszaküldték külföldi befektetésként Oroszországba. Az orosz-finn-kanadai közgazdász csoport szerint ez a magyarázata annak, hogyan válhatott Ciprus a moszkvai központi statisztikai hivatal adatai szerint Hollandia után a második legnagyobb orosz befektetési helyszínné 2011 végére, és Ciprus Nagy-Britania és Svájc után a harmadik legnagyobb külföldi befektetővé Oroszországban 2005-2011-ben - írta az rt.com.
A közgazdászok úgy találták, hogy a ciprusi bankbetétek harmada-fele orosz eredetű. A szigetország bankbetéteinek teljes összegét 31 milliárd dollárra becsülik, ebből 19 milliárd magánszemélyeké és vállalatoké, 12 milliárd a bankok saját tőkéje. A "ciprusi" és brit Virgin szigeteki befektetők oroszországi célpontjai elsősorban az ingatlanpiac és a pénzügyi szektor. A szerzők úgy vélik, hogy ezek elsősorban korrupciós pénzek, és Ciprust gyakorlatilag pénzmosásra használják. Erre olyan országok alkalmasak, ahol gyengék a pénzmosás megakadályozását szolgáló törvények és nagy szigorúan őrzik a banktitkokat - márpedig ilyen az offshore pénzügyi központok között Ciprus is.
A tanulmány szerint két évtized alatt csaknem az éves orosz tőkekiáramlás fele ment Ciprusra. Tavaly az orosz jegybank adatai szerint 56,8 milliárd dollár hagyta el Oroszországot, ebből mintegy 25 milliárd illegálisan. Az első adatok alapján úgy tűnik, hogy lassul a tőke menekülése, bár az első negyedévben sikerült teljesítenie az egész éves tervet - 25,8 milliárd dollár hagyta el az országot, de ez jóval kedvezőbb a tavalyinál, amikor az év azonos időszakában 33,6 milliárd dollárt vontak ki. Így is fel kell emelni az idénre szóló prognózist, de - mint a The Moscow Times jelentette - Andrej Klepacs gazdasági miniszterhelyettes kifejezésre juttatta reményét, hogy a nettó tőkekiáramlás 2013-ban nem fogja meghaladni a 40 milliárd dollárt.