A világon évente mintegy 40 ezer olajszennyeződési eset történik, és ennek a fele Oroszországban következik be. A második a listán, Nigéria, a maga 3-4 ezrével meg se közelíti ezt, ráadásul ott számos eset oka vandalizmus vagy szándékos rombolás, míg az oroszoknál a fők ok az elavult infrastruktúra - állította a Greenpeace egyik vezető oroszországi képviselője, Ivan Blokov. Az orosz olajvezetékek átlagos életkora jelenleg 31-34 év, szemben a maximálisan megengedett 30 éves élettartammal. A csúcsot valószínűleg 1994-ben érték el 26 ezer olajszennyezéssel, 2000 után javulni kezdett a helyzet, de most a csövek elöregedésével ismét nő a számuk.

A Moszkvában a természeti erőforrások és környezetvédelem minisztériumában tartott tanácskozáson, amelyen kormánytisztviselők, az olajipar képviselői és környezetvédők vettek részt, Bokov követelte, hogy minősítsék bűncselekménynek az olajszennyezések eltitkolását. Szergej Donszkoj miniszter ezt nem volt hajlandó támogatni, mint mondta, a tárca inkább a pénzbírságok alkalmazását helyezi előtérbe, ezen a téren azonban jelentős változások várhatók, akár napokon belül. Jelenleg a büntetést az okozott kár alapján szabják ki, amelynek mértékét a bűnüldöző szervek nyomozása határozza meg, a közeljövőben a cég forgalma alapján fogják már kiszabni. A legutóbbi, tipikus példa a még hatályos törvény alkalmazására, hogy a baskíriai Basnyefty vállalatot augusztusban 3,4 millió rubelre (110 ezer dollár) büntették egy olajszennyezésért - írta a RIA Novosztyi hírügynökség.

A Basnyefty az orosz északi-sarki térségben, a nyenyec autonóm körzetben levő olajmezőn még május elején leállította a munkát, miután egy kutatófúrásból 25 méter magasra lövellt fel az olaj, s a kitörést csak két nap múlva sikerült elfojtaniuk. A szennyezés mintegy 30 ezer négyzetméternyi területre terjedt ki, amelyet 3000 köbméternyi hó eltávolításával tisztítottak meg. A katasztrófa ráadásul éppen azon a napon történ, amikor a környezetvédelmi minisztérium perrel fenyegette meg a TNK-BP olajtársaságot az Ob és a Jenyiszej, a legnagyobb szibériai folyók olajszennyezéséért.

Már tavaly nyár óta tervezik Moszkvában, hogy külön törvényt alkotnak a probléma szabályozására a belvizeken és a kontinentális talapzaton, vagyis a tengeren dolgozó olajvállalatokra. Ennek értelmében ezeknek rendelkezniük kell az olajszennyezések keletkezésének megelőzésére és bekövetkezésük esetén feltisztítására vonatkozó tervvel, és igazolniuk kell, hogy rendelkeznek ezek végrehajtásához elegendő pénzügyi tartalékkal, vagy a költségek fedezéséhez szükséges hitellehetőséggel. Emellett teljes körű kártérítést tartoznak fizetni az okozott kárért.