Közvetítőkön keresztül, a szankciókat megkerülve érkezhet kőolaj Oroszországból Európába.
Azerbajdzsán tagadja, hogy közvetítőként venne részt a folyamatban, az Európai Bizottság egyelőre vizsgálódik és egy amerikai diplomatát bízott meg azzal, hogy az ügy végére járjon – írja a hirado.hu.
Továbbra is jelentős mennyiségű orosz szénhidrogén, főleg kőolaj áramlik a szankciókat megkerülve az európai piacra, és ezen leginkább a közvetítők fölözik le a hasznot.
Szárnyra kaptak politikusoktól és iparági bennfentesektől a hírek, miszerint félresikerült az uniós tisztviselők próbálkozása, hogy elérjék Európa függetlenségét az orosz gáztól és olajtól.
Oroszország az elmúlt évtizedben végezte a legtöbb olajfúrást
Amikor Moszkva a múlt héten bejelentette, hogy a nyugati szankciók megtorlásaként napi félmillió hordóval csökkenti az olajkitermelést, sokan szkeptikusak voltak azzal kapcsolatban, hogy valóban önszántából teszi-e mindezt. Bővebben>>>Nyoma sincs a szállítmány eredetének
Nehéz lekövetni a nyersolaj útját a globális piacokon, hiszen a tranzitországokban könnyen összekeveredhet más szállítmányokkal, melyekkel együtt nagyobb olajtétel jön létre. Annak eredetét pedig kihívás meghatározni.
Szinte teljesen eltüntethető a finomítási folyamatban az alapanyag eredete.
Tovább növeli a titokzatosságot a hajózási társaságok bonyolult hálózati jellege – egyeseket ezért azzal vádolnak, hogy trükközéssel segítik Oroszországot nyersolajexportja eredetének elrejtésében.
Az országok költségei nőnek, a közvetítők nyerészkednek
Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz olaj- és gázipari óriáscég korábbi vezérigazgatója az orosz elnök komoly kritikusa. Elmondása szerint az embargó csupán növelte a szállítási költségeket, miközben a közvetítők fölözték le a haszont, miután jobb pozícióhoz jutottak.
A szankciók bevezetése óta az Oroszország által exportált nyersolaj mennyisége többé-kevésbé stabil maradt
– mondta Saad Rahim, a Trafigura szingapúri székhelyű francia nyersanyag-kereskedelmi vállalat vezető közgazdásza.
Hozzátette, erős a gyanú arra, hogy az orosz olajat még mindig közvetítőkön keresztül adják el az EU-nak és a nyugati országoknak.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!