Jeremy Fleming az Egyesült Királyság Government Communications Headquarters (GCHQ) hírszerző ügynökségének vezetője megerősítette azokat a korábbi vélekedéseket, melyek szerint Vlagyimir Putyin orosz államfő jelentősen túlértékelte Oroszország valaha hatalmas katonai erőit, miközben alábecsülte Ukrajna képességeit és az ukrajnai invázióra válaszul adott nyugati gazdasági szankciók hatását - írja a Reuters. Az ügynökség hírszerzői szerint Putyin tanácsadói nem merik elárulni neki az igazságot.

Fleming állítása szerint új bizonyítékaik vannak arra, hogy az orosz katonák felszerelése hiányos, harci moráljuk pedig csapnivaló. "Úgy tudjuk, hogy az orosz katonák helyenként visszautasítják a parancsok végrehajtását, szabotálják a járműveiket, hogy ne lehessen harcba küldeni őket és véletlenül lelőhetik saját harci repülőiket." A Reuterst nem tudta független forrásból megerősíttetni ezeket az állításokat.

A GCHQ, amelynek az a feladata, hogy kövesse a világ minden táján folyó kommunikációt az Egyesült Királyságot fenyegető jeleket fürkészve, szorosan együttműködik a hozzá hasonló amerikai, kanadai, új-zélandi és ausztrál hírszerző szervezettel. Ezt a konzorciumot Five Eyes, azaz öt szem néven ismerik a hírszerzés titokzatos világában.

Veszélyes barákozás

Amerikai hírforrások nemrégiben azt állítottak, hogy a precíziósnak minősített orosz rakétaeszközök 60 százaléka nem ér célt vagy nem robban fel, ha egyáltalán sikerül kilőni. Európai források is azt érzékelik, hogy Putyint félretájékoztatja a környezete a háború valós alakulásáról.

Az orosz védelmi misztérium szerint viszont a hadsereg professzionális módon végzi a feladatát Ukrajnában, ahol jelentős sikereket ért el. A Nyugat hazugságokat terjeszt a "speciális katonai műveletekről", hogy lejárassa Oroszországot.

Az orosz vezetés álláspontja szerint a Nyugat gyakorlatilag gazdasági háborút indított Oroszország ellen, ezért keletre kell fordulnia, lazítania kell Európához fűződő gazdasági kapcsolatait és erősítenie kell együttműködését Kínával. Fleming szerint azonban a túl szoros kapcsolat kockázatos mind az orosz, mint a kínai fél számára. Moszkvában tudják, hogy Kína hosszabb távon egyre erősebb lesz katonailag és gazdaságilag, aminek az lehet a vége, hogy Oroszország a Nyugat és Kína közözött két szék közt a pad alá esik.

Az ukrajnai háborúval kapcsolatos híreinket ezen a linken olvashatja.