Hiába próbáltak ki számos befektetési stratégiát, szinte mindegyiken vesztettek a hedge fundok a harmadik negyedévben - derül ki a Financial Times cikkéből. Egy-egy alap átlagosan eszközei értékének 2,8 százalékát bukta el szeptemberben, ami hozzájárult a július-szeptemberi 5,5 százalékos átlagos értékvesztéshez. A részvényekre koncentráló hedge fundok képtelenek voltak jobban teljesíteni a tőzsdeindexeknél: az év első kilenc hónapjában az S&P-500-zal párhuzamosan - az osztalékokat is figyelembe véve - 8,7 százalékos mínuszt hoztak össze.

Az értékpapír-piaci kereskedők szerint az üzleti környezet hasonló a 2008-ashoz, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy a kormányok várhatóan nem lépnek közbe a piacok megnyugtatás érdekében. A Lehman Brothers 2008. szeptemberi bedőlését leszámítva a hedge fundok csak 1998-ban az ázsiai valutaválság idején, azon belül Oroszország megroggyanásakor mentek át hasonló időszakon.

A legjobbak is elbuknak

Kenneth Heinze, a HRF elnöke úgy fogalmaz, hogy mélyreható, kiterjedt visszaesést tapasztalnak. A Hedge Fund Research piackutató intézet vizsgálatában szereplő 18 alap vezetői csak két olyan taktikát találtak, amely kifizetődőnek bizonyult: a shortolásra specializálódott hedge fundok átlag 6,9 százalékos pluszt értek el az elmúlt hónapban, amelyek pedig kiterjedt kamat- és devizaspekulációt folytattak, 0,2 százalékos növekedést könyvelhettek el.

A legrosszabbul az energiaipari és a természeti kincsekkel foglalkozó vállalatok részvényeit vásárló alapok jártak, ezek egy hónap alatt kilencszázalékos értékvesztést szenvedtek el, és idén eddig 15,5 százalékos mínuszban vannak. A RAB Energy, amely 2010-ben 46 százalékos hozammal örvendeztette meg befektetőit, 2011-ben szeptember végéig 27 százalékos veszteséggel keserített meg a napjaikat. Az ágazat nagy nevei sem kerülik el a buktát: John Paulson Advantage alapja például 47 százalékos mínuszban van idén, ezen belül szeptemberben 19,3 százalékot veszített eszközei értékéből.

Van, aki pénzt csinál a világ vergődéséből

Akárcsak 2008-ban a nagyobb hedge fundok jobban bírják a nyomást, mint a kisebbek. Ha az eszközértékkel súlyozva vizsgáljuk az alapok teljesítményét - ahelyett, hogy méretüktől függetlenül mindegyiket egynek tekintenénk -, akkor az év első kilenc hónapjában csak 2,6 százalékos átlagos értékvesztést jegyezhetünk fel az említett 5,5 százalék helyett. A világ legnagyobb hedge fundja, a Bridgewater szembe megy a trenddel: 24 százalékkal növelte eszközei értékét 2011 első háromnegyedében. A Citadel, egy másik nagy vagyonkezelő 15 százalékos hozammal örvendeztette meg befektetőit.