A Polska Grupa Energetyczna (PGE) felügyelő bizottsága öt évvel elhalasztotta az első lengyel atomerőmű építését. A bizottság elfogadta az állami közművállalat 2012-2035-ös stratégia tervét, amely két atomerőmű építését is tartalmazza, ami jelentősen hozzájárul az energiaellátásban tervezett szerkezetváltáshoz. Jelenleg ugyanis a PGE által termelt áram előállítása több mint 95 százalékban lignitből és szénből történik. A "tervidőszak" végére már 36 százalékot ad az atomenergia, 33-at a barnaszén, 14-et a megújuló energiaforrások, 11 százalékot a gáz és 5 százalékot a feketeszén. Az ehhez szükséges beruházások költségeit a vállalat 104,7 milliárd dollárra becsüli. A fejlesztésekkel a vállalat kapacitását a jelenlegi 13,1 gigawattról 2020-ra 15,8, 2035-re pedig 21,3 GW-ra növelik.
A halasztás ellenére még idén kiírják a tendert az atomerőművek reaktor technológiájára - bár az első is csak 2025-re fog elkészülni -, amire a hírek szerint máris készül a GE Hitachi és a Westinghouse - írta a Warsaw Business Journal. Az első atomerőmű két vagy három blokkból áll majd, és 3000 megawattos teljesítményt várnak tőle, a második, hasonló kapacitású erőműnek 2029-ben kellene először áramot szolgáltatnia. A késedelem már csak azért is várható volt, mert a pályázat kiírásával is jelentős késében van a PGE, az eredeti program tavaly év közepére tervezte a tender kiírását.
A nukleáris erőműtervek kapcsán a lengyelek kiterjedt konzultációkat folytatnak szomszédaikkal, akiket aggaszt Varsó atomprogramja. Egy héttel ezelőtt tartottak nemzetközi tanácskozást, amelyre egyedül Németországból mintegy 30 ezer levél érkezett, Ausztria pedig azt kérte, hogy kezdjenek kétoldalú tárgyalásokat.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!