A BioNTech német vállalat, amely a Pfizerrel közösen kezdte meg vakcinája gyártását és terjesztését, 13 vállalatot - köztük a Novartist, a Mercket és a Sanofit - hívott egy szövetségbe annak érdekében, hogy kétmilliárd adag vakcina előállítását tudják megoldani még ebben az évben. Az Európai Unió oltáshiánnyal küzd, mivel a gyártók, köztük az angol-svéd AstraZeneca gyógyszercég lemaradt a blokkba történő szállítási vállalásaitól, de kihívást jelenthet a BioNTech-nek is, hogy tartani tudja magát az ígéreteihez. Vakcinája kifinomult új technikát alkalmaz, amely speciális összetevőket és szakértelmet igényelnek. Így az ellátási lánc is nehezebben fenntartható, ami kitettséget jelent a különböző exportkorlátozásoknak.
A német Mainz kisvárosban található rákkutató cég 2020 februárjában állt elő az innovatív messenger RNS-es technológián alapuló vakcinával, majd a Pfizerrel összefogva tesztelte, gyártotta és forgalmazta az egész világon - írja a Wall Street Journal.
A vakcinát decemberben engedélyezték Európában és az Egyesült Államokban, miután a vizsgálatok azt mutatták, hogy nagyon hatékonyan képes megelőzni a felnőttek fertőzését. Hónapokig tartó tárgyalások után a vállalat mára összeállította azon cégek hálózatát, amelyek többsége ráadásul a Pfizer komoly riválisa. A BioNTech elmondta, hogy bízik abban, hogy a szövetség lehetővé teszi számára, hogy a Pfizer elérje azt a célját, hogy 2021-ben kétmilliárd adagot állítson elő az oltásból.
Eredeti megállapodásuk szerint a BioNTech, amely a vakcina marketingjogait birtokolja, Németországot, Kínát és Törökországot látja el, míg a Pfizer a világ többi részének szükségleteit elégíti ki. Eddig a BioNTech és a Pfizer 500 millió adagot adott el az EU-nak, 300 milliót az Egyesült Államoknak, 120 milliót Japánnak, 110 milliót Kínának, 40 milliót az Egyesült Királyságnak és 20 milliót Kanadának a vakcináiból.
Míg a BioNTech bízik abban, hogy a szövetség lehetővé teszi, hogy kielégítse a keresletet, a partnerek száma, a folyamat összetettsége és a szükséges alapanyagok - a DNS-től kezdve az enzimekig, sókig, cukrokig és különféle lipidekig - kényessé teszik az ellátási láncot. Jelenleg a legritkább összetevők azok a lipidek, amelyeket a vakcina RNS-ének leadására használnak. Ezeket néhány vállalat gyártja, és a hiányt növeli az a tény, hogy az oltást készítők hasonló technológiát alkalmaznak, és ugyanazokra a beszállítókra támaszkodnak.