Puhul a német kormányzó pártok ellenállása a közös eurózónás kötvények bevezetésével szemben, miután tegnap a kudarcos berlini kötvénykibocsátás megmutatta, hogy az övezet adósságválsága így is, úgy is eléri Németországot - jelentette a Bild napilap. A hírt ugyan azonnal tagadta sok vezető politikus, ám a szakértők a lapot általában jól informáltnak tartják.
Hátha mégis úgy lehetne
A Bild parlamenti forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a háttérben számos forgatókönyvet vizsgálnak, amelyek arra vonatkoznak, milyen feltételekkel adhatná fel a kormány eddigi merev elutasító álláspontját a közös kötvények kibocsátásával szemben. Az egyik lehetőség, hogy Németország mintegy kapna valamit cserébe a dologért, például megszigoríthatnák a jól ismert maastrichti kritériumokat is tartalmazó európai stabilitási és növekedési egyezményt.
Angela Merkel kancellár szerdai parlamenti beszédében élesen elutasította a közös hitelfelvétel ötletét, annak ellenére, hogy a sajtó már a hét elején megszellőztette, hogy az Európai Bizottság (EB) - szintén szerdán - a közös kötvény bevezetésére tesz javaslatot. A kancellár szóvivője nem kommentálta a Bild értesüléseit.
A szocializmus nem jó
Az eurókötvények egyet jelentenek a kamatszocializmussal, és a szocializmus útjára lépni nem tanácsos döntés - igyekezett cáfolni a lap hírét Rainer Bruederle, a kormánykoalícióhoz tartozó Szabaddemokrata Párt (FDP) parlamenti frakcióvezetője. Ezzel a szocializmusnak arra a definíciójára célozhatott, amely szerint ennek lényege a jövedelem átcsoportosítása a társadalom egyik csoportjától a másikhoz.
Sosem fogunk hozzájárulni az ilyen kötvények bevezetéséhez - mondta egy másik FDP-politikus. Szerinte erre nincs is szükség, mert a koalíciót vezető CDU/CSU pártszövetség szintén elutasítja ezek bármilyen formáját. (Az EB három kötvénykibocsátási lehetőséget vázolt fel.) A CDU/CSU szóvivője szintén cáfolta, hogy változóban lenne a pártok álláspontja ez ügyben.