Az orosz-fehérorosz határon több száz áruszállító teherautó, valamint nyolcvan vasúti vagon torlódott fel, amelyek Ukrajnából Kazahsztánba vinnének árut Oroszországon át - jelentette Andrzej Kublik, a Gazeta Wyborcza helyszíni tudósítója. Moszkva az év elején kezdte el korlátozni az Ukrajnából Kazahsztánba tartó áruk tranzitforgalmát.
Az ezeket szállító járművek csak néhány meghatározott határátkelőn mehetnek át a belorusz határon, ráadásul a szállítmányokat leplombálják, és ellátják egy olyan eszközzel, amely lehetővé teszi, hogy útjukat az orosz területen nyomon követhessék. Az orosz kormány azonban teljesen váratlanul újabb korlátozásokat vezetett be.
Putyin rendelkezett
A múlt pénteken hozták nyilvánosságra Vlagyimir Putyin elnök határozatát, amely szerint júliustól tovább szigorítják az Oroszország területén át Ukrajnából Közép-Ázsiába tartó tranzitforgalmat. A döntés alapján nem csupán a Kazahsztánba, hanem a Kirgizisztánba irányuló szállításokat is megnehezítik.
A legnagyobb gond azonban az, hogy júliustól megtiltották az Ukrajnából, s ezzel általában a nyugatról Közép-Ázsiába szállítandó élelmiszerek tranzitját. Oroszország ezzel egész Közép-Ázsia áruellátását megnehezítette Ukrajna területéről.
Ne csinálják már!
Kazahsztán magas szintű megbeszéléseket kezdett Oroszországgal annak érdekében, hogy visszavonják korlátozásokat - mondta az Interfax hírügynökségnek Aszet Aszafbajev kazah szállítási miniszter. Kijev már az év elején Brüsszelhez fordult, mert az orosz korlátozás az európai szállítókat is érinti, de az Európai Bizottság eddig nem válaszolt a megkeresésre. Az ukrán kormány most újra fel akarja vetni a problémát.
Kijev a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) is panaszt tett Oroszország ellen. Az oroszok három éve léptek be a WTO-ba és tavaly év végén Kazahsztán is tag lett a szervezetnek. Ukrajna már egy évtizede a szervezethez tartozik, s a WTO szabályzata nem engedi a tranzit megnehezítését.