Vlagyimir Putyin orosz kormányfő beszédet mondott az orosz gyárosok és vállalkozók szövetségének kongresszusán. Kijelentette, hogy bár őszintén szólva tisztességtelenek voltak a kilencvenes években végrehajtott privatizációk, ideje végre lezárni a törvényességükről folytatott vitát. Inkább nyilvános és szakmai vitákban kell tisztázni, hogy most milyen módszereket kell alkalmazni a magánosításoknál.
Közölte, hogy a kormány egy "adómanőveren" dolgozik, amelynek célja a feldolgozóipari szektor terheinek csökkentése. Ígéretet tett arra is, hogy az olaj- és gázszektoron kívül nem fognak adókat emelni. Egy kivételt azonban rögtön mondott: társadalmi vitát akarnak indítani egy luxusadó bevezetéséről, ami azonban valóban az lenne, amit a neve mond, vagyis nem érintené a középosztályt.
Kényes és fontos kérdést vetett fel Putyin, arról szólva, hogy módosítani kell a büntető törvénykönyvet, hogy megakadályozzák, hogy a rendőri szervek és bürokraták indokolatlanul zaklathassák az üzletembereket. Ehhez elsősorban az úgynevezett gazdasági bűncselekményekre vonatkozó törvényi előírásokat kell felülvizsgálni, amelyek túl tág lehetőségeket adnak a hatalom képviselőinek oldaláról a visszaélésekre - írta a RIA Novosztyi hírügynökség.
Elmondta: utasította a kormányt, hogy április 30-ig dolgozzanak ki törvényjavaslatokat a kedvező és versenyképes üzleti légkör megteremtése érdekében. Hangsúlyozta, hogy ezen a téren minőségi változásra van szükség Oroszországban. Szerinte ha olyan törvényi környezetet hoznak létre, amely kedvezővé teszi az oroszországi vállalkozást, akkor az ország a világ 20, a külföldi befektetők számára legvonzóbb célpontjának egyikévé válhat - idézte a moszkvai rádió.