A hivatalban lévő orosz államfő ezt a fennállásának 85. évfordulóját ünneplő GAZ autógyárban jelentette be - írta az MTI tudósítója.
A 65 éves politikusnak nagy az esélye arra, hogy a március 18-án megtartandó elnökválasztáson ismét fölényesen győzzön, közvélemény-kutatások szerint ugyanis a polgárok négyötöde támogatja annak ellenére, hogy Oroszország a gazdasági nehézségekkel küzd, konfliktusban áll a Nyugattal, és az államfő kormányzási módszereit a liberális ellenzék és külföld is bírálja.
Igen, jelöltetni fogom magam az Oroszországi Föderáció elnöki posztjára - jelentette ki az elnök, aki vagyonbevallása szerint maga is két ritka veterán Volga gépkocsi (egy GAZ M21-es és egy GAZ M21-R típusú) tulajdonosa.
Lassan húsz éve regnál
Putyin gyakorlatilag 1999. december 31., vagyis Borisz Jelcin elnök lemondása óta irányítja az Oroszországot államfői vagy miniszterelnöki minőségben. A politikus negyedik alkalommal pályázik az elnökségre.
Vlagyimir Putyint 2000-ban és 2004-ben négyéves időszakra választották meg államfővé, majd, mivel az orosz alkotmány nem enged meg kettőnél több egymást követő elnöki ciklust, távozott a tisztségből, amelyre Dmitrij Medvegyev addigi miniszterelnököt választották meg. Négyévi kormányfői tevékenység és az elnöki mandátum hat évre történő meghosszabbítását követően Putyin 2012-ben ismét államfő lett, Medvegyev pedig visszakerült a kormányfői pozícióba.
Az orosz vezető az elmúlt hónapokban lebegtette az ismétlés lehetőségét. Idén októberben a Valdaj vitaklub tanácskozásán úgy fogalmazott, az elnök feladata az, hogy a kormányzás és gazdasági fejlődés szempontjából rugalmassá és egyben versenyképessé alakítsa át Oroszországot.
Hírszerző volt a KGB-nél
Vlagyimir Putyint hívei a Szovjetunió széthullását követő zűrzavar utáni stabilitás megteremtőjeként és Oroszország nagyhatalmi státusának helyreállítójaként tisztelik, bírálói viszont autoriter és geopolitikai elégtételre törekvő vezetőt látnak benne.
A Levada Központ ezen a héten közölt felmérése szerint az oroszok 58 százaléka készül voksolni a 2018-as elnökválasztáson - ami jelentős visszaesés az 2008-as 75 százalékos választási készséghez képest -, közülük pedig 67 százalék adná a szavazatát Vlagyimir Putyinra.
Az orosz elnök 16 évig hírszerzőként szolgált a KGB-nél, majd 1991-ben a szentpétervári önkormányzat helyettes vezetője lett. Jelcin 1996-ban szólította az apparátusába, ahol karrierje gyorsan ívelt felfelé, majd a reformer vezető távozása után ügyvezető elnök lett.
A kép forrása: AFP Photo/Pool/Yuri Kochetkov.
Állás.hu - Általános szöveg
Keressen állást vagy keressen munkaerőt egy olyan újgenerációs állásportálon, amely valódi, pontos egyezőség alapján rangsorolja a jelentkezőket - kattintson az allas.hu oldalra!