Az oroszok az elmúlt másfél évtized legsoványabb karácsonya elé néztek, amit államfőjük, Vlagyimir Putyin testőrcsapata próbált egy kevés morzsa szétosztásával valamivel elviselhetőbbé tenni - kezdi háttérelemzését a Bloomberg. A Szövetségi Testőrszolgálatot (FSO) elsősorban azokról a szekrény alakú fiatalemberekről ismerik az oroszok, akik az elnök személyes védelmét ellátják, ám a szervezet tevékenységi profilja ennél szélesebb.
Az FSO feladatai közé tartozik, hogy gyorssegélyt vigyen azokba a régiókba, amelyekre lecsap a gazdasági válság. Ahol a közvélemény-kutatások szerint jelentősen romlik az emberek hangulata, ott megjelenik az FSO akciócsoportja és gyorsan szétoszt némi extratámogatást, illetve elindít valamilyen programot, ami munkát ígér a helyi üzemekből elbocsátott munkavállalóknak.
Nehogy nagyobb baj legyen!
Készek vagyunk válaszolni arra, ha egyes gazdasági ágazatokban romlik a helyet. Ennek érdekében folyamatosan figyeljük a folyamatokat, különösen a nehézségekkel küszködő településeken - fejtegette a Bloombergnek Irina Makijeva, az egyik állami pénzintézetnél dolgozó bankár, az akciócsoport vezetője.
Az FSO hátterével folytatott tevékenységük az utóbbi időben fontosabbá vált - tette hozzá a Bloomberg -, ugyanis az orosz vezetés nem szeretné, ha romló gazdasági körülmények politikai elégedetlenséget szülnének.
Ezt eddig sikerült elérni. Volt néhány helyi sztrájk, amelyeket könnyen leszerelt a kormány. A teherautó-sofőrök tiltakozásul az új útdíjak miatt november végén lezárták a Moszkvába vezető utakat, ám néhány tarifát csökkentettek, mások bevezetését elhalasztották, és a helyzet megoldódott.
Teafarm Szibériában
Makijeva teamje elsősorban azokat a városokat figyeli, amelyek egyetlen gyártól függenek, mivel ezek vannak a legnagyobb veszélyben - tudta meg a Bloomberg meg nem nevezett forrásból. Ha a recesszió miatt ezek a cégek elbocsátják dolgozóik egy részét, azoknak gyakorlatilag nincs esélyük máshol elhelyezkedni. Az FSO csapata zöld, sárga és piros kategóriákba osztja ezeket a településeket attól függően, mekkora szociális feszültségeket jeleznek a helyben szerzett információk.
A szervezet akciócsoportjának nemrégiben egy szibériai városban akadt dolga, ahol a helyi vasércbánya elbocsátott 543 embert. A településen 3800-an élnek. A piros jelzést kapott város először is rendkívüli támogatást kapott az emberek közüzemi számláinak kifizetéséhez és a kormány megígérte, hogy segít a kirúgottaknak új életet kezdeni.
Teát fogunk termeszteni - derült ki a helyhatóság vezetőjének szavaiból. Olyan cserjéket kapnak ehhez, amelyek bírják a zord szibériai időjárást. A nacsalnyik ugyanakkor elismeri, hogy nem mindenki tud átállni a megszokott bányászkodásról a tealevelek gondozására.
Gyógyítás ráolvasással?
A Magyarországon hamarosan újra megjelenő Lada autókat gyártó Avtovaz PAO értékesítési gondjai a sárga zónába terelték a cégnek helyet adó Togliatti városát. Makijeva emberei azt találták ki, hogy adómentességet élvező ipari területet hoznak létre a környéken, amely munkát adhat az elbocsátott embereknek. Az eredmény egyelőre vegyes. Az ipari területen az Avtovaz beszállítói települnének meg, amelyek akkor tudnak állást adni, ha pörög az autógyártás.
Olyan ez, mintha egy halott embert vizes borogatással akarnánk meggyógyítani - fejtegeti Szergej Zajcev, az Avtovaz szakszervezeti vezetője. Ez az orosz megfelelője annak az angol kifejezésnek, miszerint: Too little, too late. Vagy magyarul: valami annyit ér, mint halottnak a csók.
Makijeva elmondása szerint vannak további terveik is a helyiek kisegítésére. Évekbe telhet, mire több lábon állóvá teszik az "egycéges" városokat.
Elhúzódó válság
A bankár úgy látja, hogy most jobbak az esélyeik, mint a 2009-es válság idején, amely egy csapásra "nagy tüzeket okozott". A szakértők azonban felhívják a figyelmet arra, hogy a mostani recesszió tovább tarthat, mint az akkori. Emellett szélesebb körben sújtja az orosz társadalmat. Hivatalosnak tekinthető adatok szerint az oroszok 54 százaléka panaszkodik arra, hogy gondot okoz neki az élelmiszer és a rezsi kifizetése.
A 143 milliós Oroszországban több mint hárommillióan kerülhetnek a szegénységi küszöb alá az év végére és további hatmillióan eshetnek ki a középosztályból - vélik a Moszkvai Gazdasági Főiskola szakértői. Ez alááshatja Putyin népszerűségét, amit az ezredforduló utáni életszínvonal-emelkedés alapozott meg.
Aggódik a főnök
Hírek szerint az elnököt aggasztják a fejlemények. Az elmúlt hónapokban többször konzultált tanácsadóval az életkörülmények romlásáról. Számára is kérdés, meddig tart ki az oroszok legendás türelme, meddig fedi el a Krím félsziget elfoglalása és a szíriai beavatkozás keltette nacionalista hevület a napi gondokat.
A növekvő szegénység párosulva a szociális kiadások csökkenésével komoly fejfájást okoz a kormánynak - állítja Jaroszlav Kuzminov, a gazdasági főiskola dékánja. A hatóságok mozgástere - az alacsony olajár nyomán elmaradó export-, s az ezzel együtt hanyatló adóbevételek - miatt korlátozott. Egyszerűen nem akarnak rossz híreket mondani az embereknek.
Az igazság pillanata
Kuzminov, aki főiskolai tisztsége mellett tagja a moszkvai önkormányzatnak és a Putyint támogató pártnak is, egyelőre nem számít a politikai elégedetlenség megjelenésére. Legalábbis néhány évig még nem veszítik el a türelmüket az emberek. Ezt követően azonban a moszkvai vezetésnek fel kell mutatnia némi gazdasági fejlődést. Az igazság pillanata két-három év múlva jöhet el.