Több mint 16 ezer katona, 194 harcjármű és 143 repülőgép részvételével tartották meg Moszkvában a második világháború győzelmes befejezésének 70. évfordulója alkalmából tartott díszszemlét, amiről jószerével csak a nukleáris tengeralattjárók hiányoztak. A parádét levezénylő Szergej Sojgu védelmi miniszter szerint azonban országszerte több mint 150 városban tartottak felvonulást, összesen mintegy 85 ezer katona részvételével. Szenpéterváron például felvonultatták a Bal és a Basztyion partvédelmi rendszereket, tengeralattjárókat, rakétás korvetteket és több rombolót is.

A látványos felvonulás azonban csak az előjáték volt ahhoz a figyelmeztetéshez, amit beszédében Vlagyimir Putyin úgy fogalmazott meg, hogy számukra elfogadhatatlan az egypólusú világrend - összesen 70 új harcjárművet vonultattak fel a Vörös Téren.

Kép: Reuters

Putyin: a világ minden országára kiterjedő biztonsági rendszert kell kidolgozni

A világ minden országára egyformán kiterjedő, a mai fenyegetésekre megfelelő választ adó biztonsági rendszert kell létrehozni, amely nem a katonai tömbök logikáján nyugszik - idézte az orosz államfőt az MTI. Vlagyimir Putyin hangsúlyozta, hogy "a hitleri kaland" az egész világ számára szörnyű leckét jelentett. Arra emlékeztetett, hogy az 1930-as években "a felvilágosult Európa nem vette rögtön észre a halálos veszélyt a nácizmus ideológiájában". Hozzátette: "Most, 70 év elteltével a történelem ismét éberségünkre int. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a faji felsőbbrendűség és kivételezettség eszméje vezetett a legvéresebb háborúhoz".

A Vörös Hadseregnek a nácizmus felett aratott "nagyszerű győzelmét" méltatta az orosz elnök a Vörös téri ünnepi beszédében, amelyben kitért a Hitler-ellenes koalícióban tömörült nyugati szövetségesek, de a különböző országokban, köztük Németországban a nácizmus ellen küzdő antifasiszta erők szerepére is. A győzelem "örökre országunk történelmének hősi csúcspontja marad" - hangsúlyozta. Köszönetet mondott Nagy-Britannia, Franciaországa és az Egyesült Államok népeinek a győzelemhez való hozzájárulásukért, és háláját fejezte ki a különböző országok - köztük Németország - antifasiszta erőinek a partizánalakulatokban és a földalatti ellenállásban vállalt önfeláldozó küzdelmükért.

Vlagyimir Putyin - nyilvánvaló célzással az Egyesült Államokra - úgy vélte, hogy vannak veszélyes kísérletek az egypólusú világ létrehozására. Úgy ítélte meg, hogy az utóbbi évtizedekben "egyre gyakrabban feledkeznek meg" a nemzetközi együttműködés alapelveiről, kísérletek történtek az egypólusú világrend megteremtésére, s jelenleg egyre erőteljesebb az erőt alkalmazó (fegyveres) tömbökben gondolkodás. Kijelentette: "közös feladatunk a világ minden országára egyformán kiterjedő, a mai fenyegetésekre megfelelő választ adó biztonsági rendszer létrehozása, amely regionális és globális alapokon és nem a katonai tömbök logikáján nyugszik" - tudósított az MTI.

Most először jelentek meg az eseményen prototípusok is, a jövő orosz hadseregének fegyverei, mint a legfontosabb újdonság, az V. generációs T-14 Armata nehéz harckocsi, a Kurganyec-25 IFV moduláris platform és a Bumeráng kerekes páncélozott csapatszállító.

Kép: Reuters

Orosz szakértők szerint az Armata áttörést jelent az orosz harckocsi tervezésben - feladta azt a hagyományt, amely a gyorsaságot részesítette előnyben a védettséggel szemben. Természetesen az új páncélzatról semmilyen információt nem adtak ki, de mindenképpen előrelépést jelent, hogy a lövegtorony távirányítású, és a három fős személyzet a tank törzsében egy elszigetelt páncél kapszulából irányítja a járművet. Meglepő, hogy a személyzet nélküli torony nem csökkentette jelentősen a tank sziluettjét, aminek fontos szerepe van a védettségben. Ennek oka valószínűleg a löveget töltő mechanizmus mérete, amit talán a korábbi szovjet tankokból vettek át. Ugyancsak furcsa, hogy nincs nyoma reaktív vagy aktív páncélvédelemnek, amit például már évek óta sikeresen alkalmaznak az izraeli Merkava tankokon és egyre több nyugati páncéloson. Ennek lényege, hogy érzékeli a közeledő páncéltörő lövedéket és becsapódás előtt megsemmisíti azt. Folytatva az orosz hagyományokat, fegyverzete rendkívül erős: a 125 mm-es löveg mellett egy 30 mm-es kétcsövű gépágyú és egy 12,7 mm-es nehéz géppuska.

A moduláris építésű harckocsi alvázára egy egész járműcsaládot terveznek, amelynek első darabja a Koalicija önjáró tarack. Ez az Armatához hasonlóan személyzet nélküli harctérrel rendelkezik, az ágyú töltése automatikus, ami jelentős tűzgyorsaságot biztosít, s az RBTH szerint lőtávolsága eléri a 70 kilométert.

Kép: Reuters

Az Armata-platform következő hozadéka a Kurganyec-25 lánctalpas lövészpáncélos-család, amelynek partraszálló és tankromboló változata is lesz. Fegyverzete ezeknek is távirányítású - egy 30 mm-es gépágyú egy párhuzamosított 7,62 mm-es géppuskával és a Kornet-EM páncéltörő rakétarendszer.

A közepes súlyú, 8 kerekű Bumeráng csapatszállító szintén egy egész járműcsaláddá fejlesztésre vár csakúgy, mint kisebb testvére, a 4 vagy 6 kerekű Tájfun, aminek különösen aknák elleni védettségét méltatják - az alatta robbanó 8 kilogrammos töltetnek is ellenáll. Ezek alaptípusait már a szemle nézői is megcsodálhatták.

Kép: Reuters
Kép: Reuters
Kép: Reuters