A testület dublini kihelyezett ülésén politikai egyezség született a mentőcsomag részleteiről, így arról, hogy a 9 milliárd eurós euróövezeti és 1 milliárd eurós valutaalapi hitel mellé Ciprus 13 milliárd eurónyi intézkedéssel járul hozzá a konszolidációhoz, többek között a bankrendszer átalakítása, privatizáció és egyéb állami vagyonelemek értékesítése révén.
Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke az ülés után úgy fogalmazott: "minden elem a helyén van ahhoz, hogy a tagállamok jóváhagyják" a mentőcsomagot.
Az euróövezeti pénzügyminiszterek pénteken kiadott közleményükben jelezték, hogy előreláthatólag május közepén történhet meg az első hitelrészlet kifizetése, azt követően, hogy az euróövezeti állandó mentőalap ESM igazgatótanácsa április 24-re tervezett ülésén jóváhagyja azt.
A Dublinban nyilatkozó európai pénzügyi biztos, Olli Rehn hangsúlyozta, hogy a folyósított hitel összege - amelynek átlagos lejárata 15 év lesz - 10 milliárd euró marad. Ezzel reagált azokra a korábbi értesülésekre, hogy Ciprus nagyobb összegű hitelre kényszerülhet. A mostani csomag 23 milliárd eurós értéke valóban nagyobb annál a 17 milliárd eurónál, amiről első körben tárgyaltak a hatóságok, de "az emberek almákat hasonlítottak körtékhez és végül narancsokhoz jutottak" - fogalmazott Olli Rehn. Előbbi összeg a nettó finanszírozási szükségletekre utal, míg utóbbi egy bruttó finanszírozási terv, ami további tartalékokat tartalmaz a gyengébb költségvetési fejlemények s a nagyobb bankszanálási költségek esetére - tette hozzá.
A tartalékokra elemzők szerint nagy szükség lehet, hiszen az intézkedések révén jelentős mértékben esik vissza a ciprusi bruttó hazai termék. A nemzetközi hitelezők számításai szerint a ciprusi GDP idén 9 százalékkal, jövőre pedig 4 százalékkal zsugorodik, és ezt követően is csak lassú növekedés várható.
Nikosz Anasztasziadisz ciprusi államfő pénteken José Manuel Barroso bizottsági elnök és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke segítségét kérte, hogy támogassák a növekedés ösztönzését. Olli Rehn pénteken jelezte: megpróbálják úgy átcsoportosítani a strukturális forrásokat, hogy az a leghatékonyabban támogassa Ciprus növekedési pályára való visszatérését.
Az EU így - a Görögországban alkalmazott módszerhez hasonlóan - a hétéves költségvetési ciklus forrásait időben a felhasználási időtáv elejére sűrítheti.